Selv om han i mandags måtte pille bolden ud af sit net hele fire gange, er FC Midtjyllands Jonas Lössl utvivlsomt en af Superligaens mest talentfulde målmænd. Det ved FCM, det ved Keld Bordinggaard, der har ham som førstevalg på det danske U/21-landshold, og det ved en af tysk fodbolds traditionelt allerstørste klubber.
Hamburger SV, der til sommer får en dansk sportsdirektør i form af Frank Arnesen, er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger meget interesseret i den 22-årige danske målmand. Til sommer mister klubben sin nuværende førstemålmand, 37-årige Frank Rost, og der skal derfor hentes en ny keeper til det imponerende stadion, Imtech Arena, i den nordtyske havneby.
Det kan meget vel blive Jonas Lössl. Hamburger SV har set Lössl i aktion talrige gange. Blandt andet var klubben på plads, da målmanden og FC Midtjylland den 21. marts tabte med 1-2 i Haderslev.
– Hver eneste gang Jonas spiller, er der interesserede klubber til stede, og der er også tyske klubber iblandt dem. Mere kan jeg ikke sige, fortæller Jonas Lössls agent, Allan Bak Jensen, til tipsbladet.dk.
Ambitiøse Hamburger SV, der i denne sæson blot indtager syvendepladsen i Bundesligaen, har set Jonas Lössl i aktion for både FC Midtjylland og det danske U/21-landshold, og den tyske traditionsklubs repræsentanter har ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger været tilfredse med, hvad de har set.
HSV har endnu ikke sendt et officielt bud afsted til FC Midtjylland, men med tyskernes voksende interesse in mente, vil det ikke overraske, hvis “Ulvene” til sommer kan hælde en god portion euro i lommerne. Et beløb, som kan blive rigtig stort, hvis Jonas Lössl leverer storspil under U/21-EM i juni måned.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Michael Carrick bliver i Manchester United
Manchester City bekræfter
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus