Under overskriften “Superligaen er syv” skriver FC Københavns direktør Anders Hørsholt i dag i et debatindlæg i Berlingske Tidende, at Superligaen er kedelig. Det er den, fordi storklubber som Brøndby og OB ikke spiller med i toppen, mens klubber som FC Nordsjælland kan spille med om guldet. Han kalder det et svaghedstegn.
– Hvis vi skal ud af den negative spiral, er det nødvendigt at bryde nogle tabuer og komme ind til problemets kerne. Ellers frygter jeg, at nedturen for Superligaen vil fortsætte. Den kommercielle værdi i Superligaen er i dag nøje knyttet til få klubber. Hvis ligaen skal være attraktiv og leve op til sin markedsværdi, kræver det, at disse klubber hvert eneste år udgør top 3 og spiller med om guldet. I år er det desværre kun FC København blandt de kommercielle dynamoer, der er med i topstriden.
– Naturligvis er det charmerende og forfriskende, at andre klubber blander sig i topstriden, men grundlæggende er det et svaghedstegn for Superligaen, skriver Hørsholt.
FCK-bossen lægger op til, at der skal værre klubber i Superligaen. At der skal indføres et slutspil, og at tv-pengene skal fordeles til fordel for de klubber, der trækker det kommercielle læs, fremfor at de fordeles solidarisk mellem klubberne.
– Der skal være færre klubber i Superligaen og indføres et slutspil, hvor intensiteten er høj.
– Det bør være et krav fra køberne af TV-rettighederne, at pengene i større grad flyder derhen, hvor værdien skabes. Altså skal pengene fra TV-rettighederne i stigende grad reflektere klubbernes kommercielle værdi. Klubber som Brøndby og FC København modtager vel det halve af, hvad de kampe reelt er værd på TV-markedet. Det holder ikke i længden, og det bør fællesskabet acceptere. Alternativt udvandes den samlede Superliga-værdi og dermed pengestrømmene til alle klubberne, mener Hørsholt.
FC København er ét point foran FC Nordsjælland i kampen om det danske mesterskab, der slutter om to spillerunder. Samtidig ligger Brøndby og OB på henholdsvis 9. og 10. pladsen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE