Tidligere Lyngby Boldklub-ejer er gået konkurs

Torben Jensens selskab Hellerup Finans A/S, der har skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005, er gået konkurs. Det samme er datterselskabet Selskabet af 13. Maj 2013.



Oprindeligt skulle det have været en rekonstruktion, men da Torben Jensens Hellerup Finans A/S var i Sø- og Handelsretten tirsdag formiddag, endte det med, at selskabet blev taget under konkursbehandling. Selskabet har i øvrigt skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005.

Tipsbladet.dk var til stede i Sø- og Handelsretten og overværede retsmødet, og her begærede advokat Lars Skanvig på vegne af Torben Jensen det tidligere Hellerup Finans A/S konkurs.

Datterselskabet Selskabet Af 13. Maj 2013 A/S blev af advokat Lars Skanvig ligeledes erklæret konkurs, og det kom i løbet af retsmødet frem, at også Just-Sold er gået konkurs. Det gjorde Just-Sold angiveligt mandag.

Til stede i salen var SKAT, der har 3,2 millioner kroner til gode i det tidligere Hellerup Finans A/S – og i øvrigt også mener at have yderligere 4,2 millioner kroner til gode.

Her havde SKAT nok håbet på at få nogle af de millioner, man havde til gode i selskabet, tilbage, men det ser umiddelbart svært ud.

Advokat Lars Skanvig blev udpeget som kurator. SKAT ønskede en anden kurator, men da det tidligere Hellerup Finans A/S skylder selskabet YVC A/S – der i øvrigt også er et Torben Jensen-selskab – mange millioner kroner – hvor mange var der uenighed om i salen – ja, så har selskabet flest stemmer i forhold til at udpege en kurator, og det blev altså Lars Skanvig.

Der er få aktiver i det tidligere Hellerup Finans A/S. Ifølge retsmødet er der aktiver i selskabet for nogle få millioner kroner – dels via inventar, dels via en solgt bil.

Lars Skanvigs opgave bliver nu at afvikle virksomheden med bedst mulig resultat for kreditorerne.

For fodboldklubben Lyngby Boldklub har det ikke nogen betydning, at Torben Jensens selskaber er gået konkurs, idet fodboldklubben i fredags endte i hænderne hos lokale investorer. Det var Hellerup Finans A/S, der ejede Lyngby Boldklub frem til i fredags.

Tipsbladet.dk søgte en kommentar fra Torben Jensen, der var til stede, men han frabad sig et interview.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

FC Midtjylland – FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Jeg tror de vinder Superligaen

– Han virker frustreret!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Hylder Nartey efter magisk debut

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ikke set i 30 år

Stjernetransfer på plads alligevel

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

‘De er tilbage’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent