Der har været bud efter Erik Sviatchenko og Sylvester Igboun de seneste dage, men FC Midtjylland har sagt nej og nej. Der kommer ikke flere handler, inden transfervinduet lukker ved midnat, og med tilgangen af Femi, Jakob Poulsen og Francis Dickoh føler FCM sig godt rustet til den forestående kamp om mesterskabet.
– Der kommer ikke til at ske mere for os. Hverken ud eller ind. Jeg er sammen med min familie og slapper af efter en hektisk dag. Vi har godt kunnet mærke her til sidst, at der er mange klubber i Europa, der har manglet fodboldspillere, og at der er mange, der har haft travlt med at lukke de sidste handler. Men vi er blevet forstærkede og føler, det er gået super, super godt. Langt bedre end vi havde drømt om. Vi fik Femi tidligt, vi fik en klassespiller i Jakob Poulsen og sluttede af med Francis Dickoh. Det har været et drømmevindue for os, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Valladolid forsøgte her til sidst at få fingre i Sylvester Igboun, men 12 millioner kroner var ikke nok til at lokke FC Midtjylland til at sælge, og det er Steinlein rigtig godt tilfreds med.
– Da vi gik ind til det her år, havde vi fået Femi, og vi fandt ud af, at det var muligt med Jakob Poulsen. Dengang besluttede vi, at der skulle noget ekstraordinært til, før vi ville sælge, men jeg vil sige, at det da nærmede sig med Igboun. Han skal nok få en ny chance for at komme afsted, for han er en god spiller, som vi glæder os til at se i foråret.
Claus Steinlein er altså ovenud tilfreds, men ikke så tilfreds, at han allerede nu vil kræve mesterskab eller medaljer af sin stab.
– Da vi præsenterede Jakob Poulsen, sagde vi, at vi først skulle gennem transfervinduet og derefter diskutere en målsætning på den træningslejr, vi tager på nu her. Men jeg vil sige, at vi føler os godt rustede til at tage kampen op. Vi kan ikke gøre så meget ved, hvad de andre gør og har gjort i vinduet, men vi ved, at vi har fået en bredere trup og hårdere konkurrence, så vi har store forventninger til 2014. Så må vi se, hvad målstæningen skal være, siger Steinlein.
FC Midtjylland fører Superligaen med fire point ned til AaB og seks point ned til FC København.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
Afslører Brøndbys transferplaner
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
