FCM-ledelse dikterede ny spillestil

Det var på initiativ fra FC Midtjyllands ledelse at FCM’s cheftræner Allan Kuhn i vinterpausen skiftede fra en komptakt spillestil til at forsøge at spille boldbesiddende og offensivt.



Allan Kuhn er færdig i FCM og er stoppet med sit job øjeblikkeligt.

Tipsbladet.dk bragte for nyligt et interview med Allan Kuhn, hvor snakken blandt andet gik på spillestilen:

Læs eller genlæs her:


I FC Midtjylland har man i de seneste sæsoner årligt investeret omtrent 10 millioner kroer i talentudvikling i klubbens fodboldakademi i Ikast og samarbejdsklubben FC Ebedei i Nigeria.

Læs også: FCM håber på storsalg fra Nigeria

Det fik i vinter klubbens ledelse med sportsdirektør Jens Ørgaard og akademidirektør Claus Steinlein i spidsen til at beslutte, at FC Midtjyllands Superliga-hold og alle ungdomshold i klubben skal spille en offensivt betonet, boldbesiddende form for fodbold.

Inspirationen har FC Midtjylland, uden at klubben præcist sætter forbilleder på, hentet rundt om i Europa, hvor klubben som for eksempel Ajax, FC Barcelona og Arsenal har en fastforankret spillestil, som alle førstehold og førsteholdstrænere skal følge. Og det betød, at cheftræner Allan Kuhn, der har haft succes i FC Midtjylland med en solid defensiv, hurtige kontraløb og dødbolde, efter Ørgaards og Steinleins udmelding lagde sin og førsteholdets stil om i januar og februar.

– Det er kommet fra ledelsen, at vi skal have en ny spillestil, siger Allan Kuhn i et interview med Tipsbladet.

– Det er lige fra U13 i Herning og U15 på akademiet. Vi skal have en rød tråd fra at spillerne starter på akademiet. Det har været en hård proces, hvor jeg har fået hjælp af både Tonni Hermansen og Glen Riddersholm. Tonni, vores tidligere ynglingetræner, er blevet en tredje træner på førsteholdet. Både Glen og ham har arbejdet meget med det offensive i vores nye spillestil. Det er klart, at det også vil give nogle bump. At tingene ikke sidder, at vi gerne vil være pisseoffensive, hvor vi nogle gange forsvarede nogle sejre hjem og stod godt på banen. Nu er det hu-hej frem ad banen som vilde dyr, siger Allan Kuhn.

FCM-træneren understreger, at han bakker op om stilændringen, som han og trænerne i FCM har implementeret i praksis uden indblanding fra Jens Ørgaard, Steinlein eller andre i FC Midtjyllands ledelse, og at han havde taget konsekvensen, hvis han havde været uenig i ledelsens forslag.

– Jeg føler, at de er kommet med en god ide, og så har jeg været omstillingsparat. Ellers skulle jeg have taget mit gode tøj og være gået. Hvis jeg ikke syntes, det var en god ide. Der var ikke så mange muligheder. Enten syntes du, at det var en god ide, ellers var du der ikke mere, siger Allan Kuhn.

Langsigtet plan
FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard fortæller, at den nye stil skal ses som en sikring af kontinuiteten og det sportslige niveau i FC Midtjylland i mange år fremover.

Læs også: Kjær og Reid var prøveklude

Vi er en ung klub, der gennem et stykke tid har arbejdet for at komme på landkortet. Vi mener, at vi ledelsesmæssigt og som klub nu er kommet dertil, hvor vi er etableret. Nu prøver vi så at skabe vores egen stil, fordi vi føler, at vi er rimelig selvforsynende med spillere til førsteholdet. På den lange bane vil det være til vores fordel, at spillerne fra akademiet kender spillestilen, før de starter på førsteholdet, siger Jens Ørgaard.

– Vi skal ikke have en træner, der er her i 1-2-3 år, og at vi så skal spille anderledes, når der kommer en ny træner. Vi skal have en rød tråd. Vi har truffet en langsigtet beslutning, der gerne skulle stå i historiebøgerne og stå om mange år, når vi alle sammen er gået på pension, siger Jens Ørgaard.

Læs også: Inder valgte FCM frem for PL-klub

Ørgaard er ikke nervøs for, at beslutningen kommer til at underminiere den nuværende cheftræner Allan Kuhn. Han bekræfter, at inspirationen til beslutningen kommer fra klubber som Arsenal, FC Barcelona og Ajax, der i mange år har trænet og spillet efter en fastlagt offensiv stil med meget boldbesiddelse.

– Det er helt rigtigt. Vi er alle samme her i FC Midtjylland på lånt tid, mens klubben skal eksistere fremover. Det her skal give en sikkerhed på sigt. Når klubben har en defineret stil, bliver det lettere at indsætte folk efter den, siger Jens Ørgaard.

FC Midtjylland-træner Allan Kuhn har fortsat fuld kontrol over sportslige beslutninger omkring førsteholdet i FC Midtjylland, og Kuhn understreger i det store interview med Tipsbladet, at han fortsat har frihed til at sikre, at FCM til træning og kamp bevarer sin styrke på dødbolde og defensiv organisation, der hjalp klubben meget i Kuhns første halvandet år som cheftræner i FCM i 2009 og 2010.

Du kan læse hele det store interview med Allan Kuhn og høre mere om stilskiftet og Kuhns ledelsesstil i FC Midtjylland i Tipsbladet Update, der er på gaden i morgen. Du kan også finde bladet online fra tirsdag morgen i Tipsbladets E-avis, som du finder ved at klikke her.





Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu



Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt