FC Midtjylland-kant overvejer fremtiden

Østrigske Daniel Royer var stort set fast mand i efteråret, mens han i foråret har været langt fra holdet i FC Midtjylland. Nu tager han på sommerferie og overvejer tingene.



Kantspiller Daniel Royer har i den grad haft en sæson på godt og ondt. Godt, fordi han i efteråret vel nærmest var fast mand og var med i de store kampe i Europa. Skidt, fordi han i foråret har været parkeret på tribunen eller bænken og blot har startet én gang i Superligaen.

Nu vil østrigeren, som FC Midtjylland hentede i sommer i Austria Wien, overveje sin fremtid, mens han holder ferie i hjemlandet. 

– Nu må vi se, hvad der sker. Når jeg kommer tilbage, er det en ny sæson, men jeg skal selvfølgelig tænke over min fremtid, mens jeg er på ferie, det er kun normalt. Når jeg kommer tilbage, skal jeg have en snak med folkene her. Så må jeg se, hvordan det ser ud. Det er ikke sådan, at jeg siger, at jeg skal væk, men jeg skal tale med min agent om situationen, siger Daniel Royer til tipsbladet.dk.

Den 26-årige østriger har en god motor, men han både scorer og assisterer for lidt, hvilket meget vel kan være en forklaring på, at træner Jess Thorup sendte Royer på bænken frem for banen. Og Royer erkender da også, at det har været en lidt mærkelig sæson på det personlige plan.

– Første del var meget god or mig, selv om det er svært at komme til et andet land, en anden kultur, et andet sprog og så kun have en kort opstartsfase inden sæsonen. I starten spillede jeg alle kampe og følte, at jeg havde det godt, men det sidste halve år har af gode grunde ikke været tilfredsstillende. Det har jeg ikke været tilfreds med, siger Daniel Royer, der forklarer, at han ikke har været skadet, og at det derfor har været en beslutning fra træner Jess Thorup.

Midtbanespilleren fortæller videre, at holdet går på ferie med en god fornemmelse efter en stærk afslutning på efteråret, selv om FCM ‘kun’ endte med bronzemedaljer til klubben fra Herning og Ikast.

– Vi er på vej på ferie, og når vi kommer tilbage og starter den 14. juni, skal vi glemme denne sæson og fokusere på Europa League-kvalifikationen.

Daniel Royer har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2019 – altså tre år endnu.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Voldsomme rygter i udlandet

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Dansk dommer får ros stor ros

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

– Fuldstændig svigtet

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Randers FC – FC Midtjylland

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

To direktører færdige i Superliga-klub

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Valgte Manchester United over Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Går i kødet på Rasmus Højlund

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Rune deler nyt efter mareridt

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey pavestolt af storebror

Vejle Boldklub – FC København

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt