Der er mere guld i Tippeligaen

Det glippede med Anthony Ujah, men FC København og Brøndby skal måske alligevel se mod Norge, når de leder efter offensiv forstærkning.



Det lykkedes ikke for FC København eller Brøndby at slå klørene i Lillestrøms nigerianske guldæg Anthony Ujah, men hvis de stadig leder, skal de bare kigge godt 50 kilometer mod syd, hvor den 23-årige offensivspiller Celso Borges løber rundt.

Borges’ kontrakt med Tippeliga-klubben Frederikstad udløber til vinter, men nordmændene er klar til at sælge nu, hvis det rigtige bud kommer. Og Celso Borges er ikke helt afvisende overfor at tage til Danmark.

– Jeg har venner i København, der har et godt indtryk af ligaen, og et skifte dertil lyder som et godt step. Det kunne godt være interessant at komme til Danmark. Jeg har gjort det klart, at jeg ikke forlænger med Frederikstad, og de har indvilget i at sælge mig henover sommeren, siger Celso Borges til tipsbladet.dk og sportschef i Frederikstad bekræfter:

– Vi vil ikke stå i vejen for Celso, hvis der kommer et bud, der er stort nok. Det går ikke, at de kommer med små millionbeløb, for så sælger vi ikke. Han er en vigtig spiller for os, og vi ved, at der er mange klubber, der følger ham og kommer for at se ham. Lige nu foreligger der ikke konkrete bud fra hverken Danmark eller andre steder, men hvis en klub i Superligaen skal have en klassespiller, så får de det, hvis de køber Celso, understreger Joacim Jonsson.

Prisen på Celso Borges vil sandsynligvis være noget lavere end det, FCK og Brøndby bød for Anthony Ujah. I vintervinduet afviste Frederikstad, ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger, bud på 1,2 millioner euro (godt ni millioner kroner) fra Rosenborg og Vålerenga. Og her et halvt år senere kan Frederikstads prissætning af Borges være faldet en smule. Det håber i hvert fald Celso Borges’ agent.

– Frederikstad ønsker selvfølgelig et stort beløb for Celso, og de vil forhandle hårdt for at få en god pris, men vi håber, at de er til at snakke med, for det er i alles interesse, at han kommer afsted. Vi ved, at der er mange klubber, der er interesserede i Celso, men der er ikke noget konkret endnu. Skal han blive i Skandinavien skal det være i én af de største klubber som Rosenborg, FC København eller Brøndby, men det vigtigste er, at han kommer et sted hen, hvor de spiller mere med bolden, og hvor stilen passer bedre til ham, siger agenten Javier Cordon til tipsbladet.dk.

Celso Borges kom til Frederikstad i 2009 fra Deportivo Saprissa og har siden udviklet sig til at være en decideret nøglespiller for den norske klub. Borges kan både spille midtbane og angriber og var med på Costa Ricas landshold, der for nylig røg ud af Gold Cups kvartfinaler.





Tidl. Manchester United-stjerne i kæmpe modvind



LIVE

TransferLIVE: Nu bekræfter AaB stor transfer


Spændende nigerianer træner med i Brøndby

Aftalen er på plads – henter Jesper Lindstrøm

Hjalp ny FCK-aftale i hus

Undrer sig: Der må foregå noget, vi ikke ved

Victor Froholdt får kæmpe frikøbsklausul

Ikke sket i 29 år!

Det er jo en regulær katastrofe, AGF!


MEDIE

Det er eksploderet for Roony Bardghji


Rundens Hold i Superligaen – 1. runde

AaB i forhandlinger om stort salg

Han er én af Superligaens bedste!

Glad Jesper Fredberg bekræfter toppost



TIPSBLADET SPECIAL

Her er din bedste keeper, Jakob Poulsen!


Afsløring: FCK sælger Froholdt i rekordhandel

Dommer fik vanvittig Superliga-debut

Stor brøler af Thomas Frank

Barca lurer på dansk stortalent: ‘Byd ikke på ham’

Afsløring: Udenlandsk klub i dialog med HB Køge


TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, FCK: Her er fem bud på Froholdts afløser


Storklub bekræfter Superliga-bombe

Falk ydmyget: Det mest trælse jeg har prøvet

Frederik Birk: ‘Vi drikker en bajer i Køge’

Afsløring: AaB tæt på stort salg af Jørgensen

Frederiksen kan ødelægge FCK’s CL-drømme

God lodtrækning for BIF og SIF!

Afsløring: Viborg køber Jalal i historisk transfer



Afsløring: AC Horsens henter Fiorentina-angriber

Endelig blomstrer han: Har aldrig haft det bedre

Komisk Brøndby-bommert: ‘Det var skrækkeligt!’

Ny træner til Holger Runes team

Ekspert: FCM-profil burde have været udvist


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Et uigenkaldeligt FCM-kompleks!

Thomas Frank i tvivl: Står foran stor beslutning

Supercomputer: De brager op i Superligaen!

Rekorddyr Froholdt: Giver rigtig god mening

Det ser rigtig godt ud for FCM!

Det kan ende med et ‘lokalopgør’ for FCK

Afsløring: Bombe – FCN enig med Rayan Bardghji



Dommer får ildebefindende inden Superliga-kamp

Verdensstjerne udgår af Tour de France

Rumænere indkasserer i Nordmakedonien

Solgt for 30 mio: ‘Den kamp var næppe et minus’

Dansker imponerer: Rygraden på vores hold

Niels Frederiksen henter tidligere FCK-emne

Dansk brøler: Årets bommert i norsk fodbold?

Jacob Neestrup: ‘Rasmus Falk fik ærefuld afsked’

Nået til enighed med Jesper Lindstrøm

FC Midtjylland kan ramle ind i nordmænd

Victor Froholdt holdes ude af FC København

Afsløring: SL-stjerne til lægetjek – her er prisen



‘Kan ikke gøre andet end at gå fuldstændig amok’

Sætter ord på Wind-spekulationerne – Det håber jeg

‘Så havde jeg slået dig ihjel’