Sommerens transfervindue er endnu et par måneder væk, men de danske Superliga-klubber er allerede godt i gang med at forberede sine aktiviteter på transfermarkedet. Et af de navne, der kan blive præsenteret i en dansk klub til sommer er 19-årige Anton Salétros.
Han omtales af svensk presse som et af de største talenter i svensk fodbold, og med kontraktudløb i den svenske storklub AIK til sommer, er mulighederne åbne for den unge mand. Og dansk fodbold er en reel mulighed. Spillerens agent Martin Klette er således i dialog med en dansk Superliga-klub.
– Jeg kan bekræfte, at der er interesse fra en dansk klub. Jeg vil ikke sige, hvilken klub, der er tale om, men det er korrekt, at vi har kontakt med en klub i Danmark. Vi har dialog med flere klubber, heriblandt også hans nuværende klub AIK, siger Martin Klette til tipsbladet.dk.
Anton Salétros blev i 2012 kåret som Årets Talent i AIK, og bare to år senere fik han debut i Allsvenskan i en alder af bare 17 år. Salétros har sidenhen spillet på de fleste svenske unglandshold, og i 2013 var han med på det svenske landshold, der vandt bronze ved U17-VM i Emiraterne.
Salétros – der fylder 20 år om få dage – beskrives som en talentfuld spiller, der gør sig bedst som boks-til-boks-spiller på den centrale midtbane. Han er en dygtig pasningsspiller, der i stil minder om den svenske landsholdsspiller Albin Ekdal og har Andrea Pirlo og Xabi Alonso som nogle af sine forbilleder. Han har allerede cirka 50 førsteholdskampe under bæltet, men i denne sæson er det ikke blevet til så mange kampe i Allsvenskan, fordi hans klub AIK primært satser på mere rutinerede kræfter.
AIK’s sportschef Björn Wesström har udtalt, at klubben ønsker at forlænge kontrakten med spilleren, men senest har det været fremme i svensk presse, at parterne ikke kan blive enige. Agenten Martin Klette oplyser, at Anton Salétros også er interesseret i at skifte til en dansk klub.
– Det er absolut en mulighed for Anton at fortsætte karrieren i Danmark. Det kommer an på, hvilke muligheder der dukker op. Han var tæt på at skifte til FC Köln for et par år siden, men på det tidspunkt ville han gerne gøre sin skolegang færdig. Det er overstået nu, så han er klar til at flytte udenlands. Det sportslige, økonomiske og sociale skal passe sammen, og når det handler om den danske klub, vi er i kontakt med, så er Anton interesseret, siger Martin Klette.
Det er endnu ikke lykkedes tipsbladet.dk at få bekræftet, hvilken klub i Danmark, der er tale om, men under alle omstændigheder kan dansk fodbold altså blive beriget med en spændende spiller fra Sverige.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
