Dansk og udenlandsk interesse for gratis FCVer

Forsvareren Lasse Nielsen vil ikke afvise en kontraktforlængelse med FC Vestsjælland, men andre Superliga-klubber lurer på ham, og der er også interesse fra Norge, Holland, Belgien og Frankrig.



FC Vestsjællands forsvarsspiller Lasse Nielsen har gjort rigtig god reklame for sig selv i sin første Superliga-sæson. Han har spillet 32 af 33 kampe og været en solid klippe i et stærkt oprykkerforsvar. Tilmed lavede han tre mål i de sidste fem Superliga-runder, og da hans kontrakt udløber 30. juni, har han gjort opmærksom på sig selv på et meget gunstigt tidspunkt.

Han er klar til at gå i dialog med FC Vestsjælland om en forlængelse, men der er også andre Superliga-klubber, der byder sig til, og så har udenlandske klubber også fået øjnene op for den 27-årige forsvarer.

– Jeg tager dialogen med FC Vestsjælland, men der er en del ubekendte i forhold til træner og andre spillere, der har udløb, så jeg vil gerne høre lidt mere om deres planer for projektet, inden jeg beslutter mig. Der er nemlig også interesse fra andre Superliga-klubber og fra udlandet. Der er en klub i Norge, der kan tilbyde en europæisk gulerod. Det er det varmeste lige nu, men der har også været noget i Holland, Belgien og Frankrig og noget mere løst fra England, siger Lasse Nielsen til tipsbladet.dk.

Forsvarsspilleren tager dog ikke til udlandet for enhver pris. Han har nemlig tre børn, der går i skole og en kæreste, der studerer jura i Odense. Så skal han til udlandet, bliver det for at få en god hyre, for familien rejser ikke med ham ud.

– Jeg kan ikke bede familien om at tage med mig, så skal jeg til udlandet, bliver det mig alene, der tager afsted, og så skal der selvfølgelig være en økonomisk gevinst for mig. Bliver det en anden dansk klub, er det jo også spørgsmålet, om vi kan blive boende, hvor vi er. Heldigvis er Danmark ikke så stor, så jeg vil afvente og se, hvad der sker. Jeg er meget opsat på at få en hurtig afklaring, og jeg håber, jeg har noget på plads indenfor 14 dage, siger Lasse Nielsen.

Lasse Nielsen kom til FC Vestsjælland fra Næstved i 2011 og var altså med til at sikre oprykning fra 1. division i sidste sæson.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Brasilien – Norge

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



LIVE

VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Kæmpebud på 16-årig

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: De lurer på FCM-profil

Paraguay – Frankrig