Dårligste OB-start i 14 år

OB’s pointhøst i Superligaen er den dårligste siden oprykningen til Superligaen i 2000.



OB har fået en pointmæssigt skidt start på Superliga-sæsonen, idet den fynske klub kun har samlet seks point i de første otte spillerunder i kraft af en sejr og tre uafgjorte kampe. 

Det er klubbens dårligste pointhøst, siden oprykningssæsonen i 2000. Dengang havde OB også kun seks point, men til gengæld var målforskellen væsentligt ringere på det tidspunkt. Tilbage i 2000/01-sæsonen lå OB nummer ti efter otte runder, men endte på en niendeplads og overlevede således i landets bedste række. 

Kigger man længere tilbage, er OB’s dårligste sæsonstart i efteråret 1998. Her havde fynboerne kun to point efter otte kampe og lå sidst med en markant dårlig målforskel på 5-14. Dengang endte OB med at rykke ud af Superligaen. 

Den aktuelle sæsonstart er således den tredjedårligste i OB, siden Superligaens nuværende format med 12 hold blev indført, og det er altså 14 år siden, fynboerne har oplevet noget lignende. Dog skal man have med i ligningen, at OB i løbet af sæsonens første otte runder både har mødt AaB, FC København, FC Midtjylland og Brøndby, der som bekendt sluttede i top fire i Superligaen i sidste sæson.

Sammenligner man OB’s sæsonstart med sidste sæson, lå OB for et år siden nummer syv efter otte runder med ti point. Det endte som bekendt med en ottendeplads.  

OB’s bedste sæsonstart var i efteråret 2009, hvor klubben hentede syv sejre i de første otte spillerunder og altså lå nummer et med 21 point. I dén sæson endte OB på andenpladsen. 

OB møder i næste Superliga-runde FC Nordsjælland på udebane. Inden da venter dog en pokalkamp mod Brønshøj i DBU Pokalen onsdag aften.





Brøndby tæt på Superliga-profil




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Laudrup stopper på TV 2

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Australien – Egypten