OB-chef afviser: Har jeg aldrig sagt

OB's kommunikationschef, Rasmus Nejstgaard, afviser, at han skulle have fortalt, at træner Søren Krogh havde forladt matriklen efter søndagens store skuffelse mod Hvidovre.



Hvad er der blevet sagt i Odense?

Bold skrev søndag, at OB-assistent Frank Hjortebjerg blev sendt ud til den skrevne presse, da cheftræner Søren Krogh havde forladt matriklen. Det havde Bold angiveligt fået af vide af OB’s kommunikationschef Rasmus Nejstgaard over telefon. 

Men dagen derpå afviser Rasmus Nejstgaard over for Tipsbladet, at det er noget, han skulle have sagt.

– Det er forkert.

– De ringede ganske rigtigt og spurgte, hvorfor det var Frank i stedet for Søren, og der sagde jeg, at det var for deres skyld, så de hurtigt kunne få et interview. Jeg har ikke sagt, at han havde forladt matriklen, skriver Rasmus Nejstgaard i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Det har Tipsbladet forholdt Bolds ansvarshavende redaktør, Michel Wikkelsø Davidsen.

– Vi holder fast, at han har sagt, at Søren Krogh havde forladt matriklen. Vi har også snakket med vores journalist i dag, og det er selvfølgelig ikke noget, en journalist selv finder på.

– Historien er, at vi ikke kunne få lov til at snakke med Søren Krogh. Vi bad om at snakke med ham flere gange, men det kunne vi ikke få lov til, siger Michel Wikkelsø Davidsen.

Jonathan Bieler, journalist fra Fyens Stiftstidende, var ligeledes til stede i mixed zone efter kampen, og han fortæller her om forløbet.

– Rasmus Nejstgaard kommer ud med Frank Hjortebjerg, og han siger, at Søren er optaget i et længere stykke tid, men at han kommer, når han er klar. Så siger jeg, det er helt fint, hvis det er det, der kan lade sig gøre.

– Så ventede vi, fordi vi forventede, at Søren ville komme, men ti minutter i seks var han stadig ikke kommet.

Fik I at vide, at Søren Krogh havde forladt matriklen?

– Jeg fik ikke direkte at vide, at Søren havde forladt matriklen, men Bold snakkede jo også i telefon med Rasmus Nejstgaard.

– Men det var i det hele taget en meget mærkelig oplevelse i mixed zone efter kampen, fortæller Jonathan Bieler til Tipsbladet.

Tipsbladet har tidligere mandag snakket med Søren Krogh om historien om, som han ikke er glad for.

– Det er først og fremmest en lodret løgn. Det kan ikke være mere løgnagtigt. Det er selvfølgelig trist, når det strider mod alt, hvad jeg er. Jeg står sgu ved det her.

Læs hele interviewet her.





KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Det var vanvittigt brutalt

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej