OB-chef afviser: Har jeg aldrig sagt

OB's kommunikationschef, Rasmus Nejstgaard, afviser, at han skulle have fortalt, at træner Søren Krogh havde forladt matriklen efter søndagens store skuffelse mod Hvidovre.



Hvad er der blevet sagt i Odense?

Bold skrev søndag, at OB-assistent Frank Hjortebjerg blev sendt ud til den skrevne presse, da cheftræner Søren Krogh havde forladt matriklen. Det havde Bold angiveligt fået af vide af OB’s kommunikationschef Rasmus Nejstgaard over telefon. 

Men dagen derpå afviser Rasmus Nejstgaard over for Tipsbladet, at det er noget, han skulle have sagt.

– Det er forkert.

– De ringede ganske rigtigt og spurgte, hvorfor det var Frank i stedet for Søren, og der sagde jeg, at det var for deres skyld, så de hurtigt kunne få et interview. Jeg har ikke sagt, at han havde forladt matriklen, skriver Rasmus Nejstgaard i et skriftligt svar til Tipsbladet.

Det har Tipsbladet forholdt Bolds ansvarshavende redaktør, Michel Wikkelsø Davidsen.

– Vi holder fast, at han har sagt, at Søren Krogh havde forladt matriklen. Vi har også snakket med vores journalist i dag, og det er selvfølgelig ikke noget, en journalist selv finder på.

– Historien er, at vi ikke kunne få lov til at snakke med Søren Krogh. Vi bad om at snakke med ham flere gange, men det kunne vi ikke få lov til, siger Michel Wikkelsø Davidsen.

Jonathan Bieler, journalist fra Fyens Stiftstidende, var ligeledes til stede i mixed zone efter kampen, og han fortæller her om forløbet.

– Rasmus Nejstgaard kommer ud med Frank Hjortebjerg, og han siger, at Søren er optaget i et længere stykke tid, men at han kommer, når han er klar. Så siger jeg, det er helt fint, hvis det er det, der kan lade sig gøre.

– Så ventede vi, fordi vi forventede, at Søren ville komme, men ti minutter i seks var han stadig ikke kommet.

Fik I at vide, at Søren Krogh havde forladt matriklen?

– Jeg fik ikke direkte at vide, at Søren havde forladt matriklen, men Bold snakkede jo også i telefon med Rasmus Nejstgaard.

– Men det var i det hele taget en meget mærkelig oplevelse i mixed zone efter kampen, fortæller Jonathan Bieler til Tipsbladet.

Tipsbladet har tidligere mandag snakket med Søren Krogh om historien om, som han ikke er glad for.

– Det er først og fremmest en lodret løgn. Det kan ikke være mere løgnagtigt. Det er selvfølgelig trist, når det strider mod alt, hvad jeg er. Jeg står sgu ved det her.

Læs hele interviewet her.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vil smadre transferrekord

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tordner mod VM-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Vigtigt nyt for ‘AC’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Holland – Sverige

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim