Bryggeri bag Albani: Vi ville rigtig gerne have OB

Unibrew, der står bag Albani, ville gerne have været sponsor i OB, hvis det var muligt. Men det har været for dyrt for det lokale bryggeri.



2001 var et skæbnesvangert år på Fyn. Det var i dét år, at der sidste gang blev serveret Albani-øl til en OB-hjemmekamp på det stadion, der i folkemunde bare kaldes Odense Stadion. 
 
I 2001 blev Carlsberg ny hovedsponsor i OB, og derfor serveres der ikke længere den lokale Albani-øl til OB’s hjemmekampe. Den slags betyder noget for fynboer, og nu er det blevet et tema i lokalavisen Fyens Stiftstidende. 
 
For hvorfor er Albani ikke repræsenteret i OB?
 
– Vi har måttet træffe nogle valg. Skulle vi have været med for OB, så var der rigtig meget andet, vi skulle sige nej til. Vi har sagt, at det er vigtigt for os at støtte breddeidrætten på Fyn. Vi er i næsten samtlige idrætshaller på Fyn, siger Freddy Larsen, der er sponsorchef i Royal Unibrew, som Albani er en del af, til Fyens Stiftstidende.
 
Han mener dog, at bryggeri-kompaniet Unibrew er godt repræsenteret i Superligaen.  
 
– Ja, vi har jo meget i kompaniet Unibrew. Vi er hovedsponsor hos AGF, og storsponsor i Midjylland og AAB. På landsplan deler vi Superligaen mellem os, siger Freddy Larsen og tilføjer i Fyens Stiftstidende:
 
– Vi ville da rigtig gerne have OB, hvis det var muligt. Vi kalder Odense ” det nye sort”, når jeg er ude omkring. Der sker noget i Odense også med den nye vækstpolitik fra kommunens side.
 
Carlsberg forlængede i 2014 sit sponsorat med OB frem til 2020, så der er altså ikke meget, der tyder på, at der kommer Albani i hanerne til OB’s kampe i den nærmeste fremtid. 




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Zanka ville spille gratis for FC København

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

USA – Australien

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Ecuador – Curacao