Brøndby IF måtte søndag nøjes med et enkelt point i udekampen mod FC Nordsjælland, og efter slutfløjtet i 1-1-kampen udtrykte cheftræner Jesper Sørensen ærgrelse over præstationen i anden halvleg, hvor gæsterne blev presset i bund.
Og Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er helt enig i, at det er grund til at bekymre sig for Brøndbys vedkommende, fordi de blå-gule efterhånden har en tendens til at miste initiativet.
– Ja, det er jeg. Det er noget, som de gør sig tanker om, fordi det nu er sket i nogle kampe efterhånden. De kan ikke reparere det. De forsøger at gøre noget i anden halvleg. De forsøger at gøre tingene tidligt, hvor de skifter nogle andre typer ind. Men de kan ikke rigtig få det vendt.
– Det sker mod forskellige typer hold. Det sker mod Midtjylland, som kaster lange indkast ind i feltet, hvor Brøndby bliver mast tilbage. Men i dag bliver Nordsjælland bare ved med at lægge bolde ned bag dem, og de bolde stopper på kunstgræs og ruller ikke ud over linien, og så kan Nordsjælland sætte deres angreb derfra.
– Der er rigtig mange måder, man kan gøre ondt på Brøndby. Det er ikke bare på samme måde hver gang. Brøndby forsøger at reparere det, og det virker bare ikke, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Den tidligere Brøndby-spiller peger desuden på, at Jesper Sørensens mandskab i den grad mangler Mathias Kvistgaarden, fordi den hurtige angribers fravær giver modstanderne muligheden for at stille sig længere frem uden at skulle frygte hurtige omstillinger.
– Der, hvor jeg synes, at de største problemer opstår, det er, at nogle af de ledende figurer falder så meget i niveau i anden halvleg.
– Det er det svageste, jeg har set Jacob Rasmussen spille i Brøndby. Jeg synes, at han måske har været den bedste forsvarsspiller i Superligaen i den her sæson. Men det var svagt i dag, især på bolden og især i forhold til lederskab. Hvis man sammenligner det her hold, som er på vej mod mesterskabet i den her sæson, med holdet i '21, der havde de Maxsø, som var garant for en eller anden form for stabilitet.
– Han var lederen og han stod der i de allervigtigste kampe i slutningen af sæsonen. Der synes jeg lidt, at de i dag manglede nogle af de allermest bærende kræfter, så de kunne være mere dominerende i anden halvleg, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Brøndby spiller igen på søndag klokken 18.00 ude mod FC Midtjylland. 'Ulvene' kan i aften reducere afstanden til Brøndby til et enkelt point, hvis de formår at slå Silkeborg IF på udebane.

Afsløring: FC København sælger Roony til Barcelona

Scorer forrygende løn i FC København

Stjerne vil væk – nu indleder Man Utd dialog

Vild Premier League-handel?

Dansk EM-chok: Det er en joke!

Færdig hos Brøndby IF

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mesterklub frister Højlund

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

Bekræfter Brøndby-interesse

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Fem bud på Viborgs nye træner

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Exit på vej? ‘Jeg har også drømme’

OB henter tysk bomber

Afsløring: Færdig i FC København

Vil kapre FCK-emne

Óskarsson løj for sin far før FCK-kamp

Transfertravlt: Det kigger Brøndby efter

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

TransferLIVE: Er han Thomas Franks afløser?

Spår store Brøndby-salg

Andreas Christensen meldes færdig

Nyt bud på Victor Froholdt

Er det Jesper Lindstrøms nye klub?

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

Fik fem år: Stortalent kan afløse Oliver Sørensen

Crystal Palace skifter ejer

Stort Mbappé-problem for Real Madrid

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tidligere Brøndby-profil i uventet skifte?

Afsløring: Westerlo byder på stort OB-talent

Afsløring: FC København køber Pantelis Hatzidiakos

Afsløring: Kan forlade AGF – Anderson har klausul

Afslører: Tilbud afvist

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet

Schmeichel: ‘Et vigtigt signal at sende til alle’

OB bekræfter transfer

Officielt: Grønbæk skifter til Genoa

Afsløring: Albert Grønbæk er skiftet til Genoa

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’

Hvad skal der ske?

Bellingham skal på operationsbordet

Jubler over BIF-indkøb: Et af de største talenter

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

Dansk katastrofe!

Afsløring: Christian Sørensen skifter til Vejle

Liverpool får særlig klausul