Agent bekræfter bud på FCN-talent: Mere end 35 millioner værd

En udenlandsk klub har afgivet et konkret tilbud på FC Nordsjællands talentfulde Emre Mor. Hvis det står til spillerens agent, er U/19-landsholdsspilleren mere end 35 millioner kroner værd.



Det er noget af en hektisk tid for FC Nordsjællands Emre Mor. Han fik Superliga-debut i slutningen af november, underskrev ny kontrakt en uge senere, og nu er han måske på vej til det store udland.

Ifølge spillerens agent er der blevet afgivet et bud på den talentfulde angriber. Den nyligt underskrevne kontrakt på tre et halvt år har altså ikke gjort noget for at afskrække udenlandske bejlere. Tværtimod er henvendelserne blevet mere seriøse over den seneste måned.

– Jeg kan ikke gå i detaljer, jeg må være professionel og respektere klubberne. Men jeg kan bekræfte, at der er afgivet at bud på ham. Klubben ser på tilbuddet, og jeg kommer først på banen, hvis parterne bliver enige, siger Muzzi Ozcan til tipsbladet.dk.

Han vil ikke sige, hvem den pågældende klub er, eller hvilket land den stammer fra. The Sun skrev tidligere mandag, er Southampton fører an i kampen om Mor, der dog også tiltrækker interesse fra Everton, Manchester City og Galatasaray. Tidligere er klubber som Manchester United og Liverpool blevet sat i forbindelse med ham.

Det er store adresser i store ligaer, og et skifte dertil vil betyde enorm konkurrence for en mand, der lige er blevet flyttet op i FC Nordsjællands førsteholdstrup. Men det er ikke kun den aktuelle vej til førsteholdet, det handler om, siger Ozcan.

– Det vigtigste for mig som agent er, at jeg kan se en plan og et projekt for hans udvikling. Hvis jeg kan se, at projektet passer til ham, og at han kan udvikle sig, så vil jeg overveje det alvorligt.

I førnævnte The Sun-artikler fremgår det, at interesserede klubber skal betale 3,5 millioner pund for Emre Mor – det er i omegnen af 35 millioner kroner. Agenten vil ikke forholde sig til, om det beløb stemmer overens med det, der i øjeblikket forhandles om mellem FCN og den bydende klub, men han er ikke i tvivl om, at Mor, der har spillet to Superliga-kampe, har større værdi.

– Han er mere værd. Han er et verdensklassetalent. En af Europas mest talentfulde spillere. Jeg skal ikke bestemme prisen; det gør klubberne. Hvor meget er en af de mest talentfulde spillere værd? Danmark burde være meget glade og stolte over at have en spiller som ham.





Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Bekræfter forhandlinger

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Kaos truer: Politiet advarer

Vilde Roony matchvinder med panenka



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

FC København – OB

Sønderjyske – Brøndby IF

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

FC Nordsjælland – Viborg FF

‘Sæt ham af!’

Giver status på Daramy – her er planen

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

FC Fredericia – Randers FC

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Drama – chokfyring i Premier League? 

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

0,1 procent

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Vildt! Dansk klub jagter German Onugkha

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig