Kort før transferdeadline i aftes lejede AC Horsens Johan Absalonsen i FC København, men faktisk lå det længe i kortene, at Absalonsen ikke ville komme væk fra reservetilværelsen hos mestrene. Interessen for ham var nemlig til at overse, og derfor tog han også med sine FCK-kammerater på træningslejr i La Manga modsat sine nu tidligere holdkammerater Johnny Thomsen og Kenneth Zohore, der også har fundet nye klubber.
Da det blev seriøst med AC Horsens i forgårs gik det stærkt, og derfor sidder Absalonsen også stadig i Spanien og venter på det fly, der letter imorgen og bringer ham til København over middag.
– Det har ikke set ud til, der ville ske noget, for der var ikke noget konkret. Og så skete det alligevel dagen før igår. Siden er det gået rigtigt stærkt. Jeg havde selvfølgelig på forhånd åbnet op for idéen om at komme væk, og da Horsens kom på banen, tog vi en snak om det. Jeg var kommet bagest i køen i FCK, og da der ikke er særlig mange kampe i foråret, er det her det rigtige for mig og det bedste for alle parter, selvom jeg føler, jeg stadig har noget at give FCK, siger Johan Absalonsen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: AC Horsens lejer Johan Absalonsen
Det næste halve år spiller Absalonsen så i AC Horsens, men kontrakten med FCK løber frem til sommeren 2013. Jyderne har sikret sig en forkøbsret på FCK’eren, der dog ikke har bestemt sig for, om lejemålet skal være et springbræt til en permanent Horsens-karriere eller til et comeback i FCK.
– Jeg har med vilje ikke spekuleret over det endnu, for det er ikke kun et spørgsmål om, hvad jeg vil. Der er også to klubber i den ligning. For mig handler det om at få så meget spilletid som muligt, for det er det, jeg har savnet i FCK det seneste års tid. Mit mål er at spille mig ind på holdet fra starten af foråret.
– Med skiftet har jeg fået en god start på året. Det giver mig noget ny motivation, og det gør, at jeg har større chancer for at spille. Hvad der skal ske til sommer, ser vi på til den tid, siger Absalonsen.
Johan Absalonsen træner formentlig første gang med sine nye holdkammertater fredag, idet han først kommer hjem fra La Manga i morgen. Allerede den 11. februar tager han på en ny træningslejr. Denne gang til Tyrkiet, denne gang med AC Horsens.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
INTERVIEW