Rasmussen er som Casillas og Valdés

AGF-målmand Steffen Rasmussen er ofte blevet klandret for sin manglende centimeter i højden, men han er cirka på størrelse med Iker Casillas og Victor Valdés og kompenserer med hurtighed og eksplosivitet.



Steffen Rasmussen hørte i AGF-krisetiderne til de mest udskældte AGF-spillere, og en del af kritikken gik på hans manglende højde, som gjorde ham usikker i luftspillet ude i feltet.

Med sine 181 centimeter er Steffen Rasmussen ikke blandt målmandsgiganterne, men han har fundet måder at kompensere på, som har fået højdesnakken skubbet i baggrunden.

– Jeg vil påstå, at med den hurtighed og fysisk råstyrke, som jeg selv mener, at jeg har, så kan det nogle gange være en fordel for mig, når der er så mange mennesker inde omkring mig. Jeg er hurtig, og jeg kan springe fra stående positioner direkte op. Jeg behøver ikke de store armbevægelser for at komme rundt, siger Steffen Rasmussen i et interview med Tipsbladet.

Læs også:

Steffen Rasmussen får opbakning af sin målmandstræner i AGF, Maciej Wasyniuk.

– Jeg har haft den debat i lang tid om, at han mangler fem-ti centimeter. Men hvis du kigger på de absolut bedste målmænd i Europa lige nu, så har du for eksempel Iker Casillas i Real Madrid på 184 centimeter og Victor Valdés på 183 centimeter. Det er cirka samme størrelse som Steffen, siger AGF’s målmandstræner Maciej Wasyniuk til Tipsbladet.

– I moderne fodbold skal en målmand være ekstremt hurtig og eksplosiv og desuden spille langt væk fra sit mål. Det betyder, at målmænd i moderne fodbold skal spille som ekstra forsvarer, og det kan Steffen.

– De hurtige målmænd tør at spille langt fra deres mål, mens de større målmænd altid er langsomme på de første skridt. De kommer altid på mellemhånd. Det er min vurdering. 70 procent af målmænd i topfodbold er offensive og laver offensive aktiviteter, og 30 procent er defensive.

Steffen Rasmussen mener selv, at højdedebatten omkring sin person kørte af sporet.

– Helt i starten påvirkede det mig en del, at det var det eneste, jeg blev bedømt på. Jeg blev ikke bedømt på noget som helst andet. Men hvis du kigger på kampe, hvor en mindre målmand er involveret i situationer, som er lidt tvivlsomme, så vil det altid blive blæst mere op, end hvis det er en større målmand.

– De situationer, som en mindre målmand er i, er ikke så forskellige fra de situationer, som en stor målmand er i. Hvis en stor målmand kommer op mod SønderjyskE, som smider alle deres folk ind på stregen, kommer den store målmand i lige så store problemer.

Netop mod SønderjyskE i forrige weekend var Steffen Rasmussen AGF’s redningmand med et par spektakulære redninger, som gjorde skaden og de to store fejl fra FC Midtjylland-kampen god igen.

Læs hele interviewet med Steffen Rasmussen i Tipsbladet Update, som er på gaden i dag – også som e-avis.







LIVE

TransferLIVE: Præsenteret i FC København

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Sportschef griner af penge-spørgsmål



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Vil undgå Bendtner-stunt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Topscorer færdig

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

På blokken i danskerklub

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

– Vi er pressede

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Medie med dyster Dorgu-melding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

‘Sur over Brøndby-transfer’

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’