Steffen Rasmussen hørte i AGF-krisetiderne til de mest udskældte AGF-spillere, og en del af kritikken gik på hans manglende højde, som gjorde ham usikker i luftspillet ude i feltet.
Med sine 181 centimeter er Steffen Rasmussen ikke blandt målmandsgiganterne, men han har fundet måder at kompensere på, som har fået højdesnakken skubbet i baggrunden.
– Jeg vil påstå, at med den hurtighed og fysisk råstyrke, som jeg selv mener, at jeg har, så kan det nogle gange være en fordel for mig, når der er så mange mennesker inde omkring mig. Jeg er hurtig, og jeg kan springe fra stående positioner direkte op. Jeg behøver ikke de store armbevægelser for at komme rundt, siger Steffen Rasmussen i et interview med Tipsbladet.
Læs også:
Steffen Rasmussen får opbakning af sin målmandstræner i AGF, Maciej Wasyniuk.
– Jeg har haft den debat i lang tid om, at han mangler fem-ti centimeter. Men hvis du kigger på de absolut bedste målmænd i Europa lige nu, så har du for eksempel Iker Casillas i Real Madrid på 184 centimeter og Victor Valdés på 183 centimeter. Det er cirka samme størrelse som Steffen, siger AGF’s målmandstræner Maciej Wasyniuk til Tipsbladet.
– I moderne fodbold skal en målmand være ekstremt hurtig og eksplosiv og desuden spille langt væk fra sit mål. Det betyder, at målmænd i moderne fodbold skal spille som ekstra forsvarer, og det kan Steffen.
– De hurtige målmænd tør at spille langt fra deres mål, mens de større målmænd altid er langsomme på de første skridt. De kommer altid på mellemhånd. Det er min vurdering. 70 procent af målmænd i topfodbold er offensive og laver offensive aktiviteter, og 30 procent er defensive.
Steffen Rasmussen mener selv, at højdedebatten omkring sin person kørte af sporet.
– Helt i starten påvirkede det mig en del, at det var det eneste, jeg blev bedømt på. Jeg blev ikke bedømt på noget som helst andet. Men hvis du kigger på kampe, hvor en mindre målmand er involveret i situationer, som er lidt tvivlsomme, så vil det altid blive blæst mere op, end hvis det er en større målmand.
– De situationer, som en mindre målmand er i, er ikke så forskellige fra de situationer, som en stor målmand er i. Hvis en stor målmand kommer op mod SønderjyskE, som smider alle deres folk ind på stregen, kommer den store målmand i lige så store problemer.
Netop mod SønderjyskE i forrige weekend var Steffen Rasmussen AGF’s redningmand med et par spektakulære redninger, som gjorde skaden og de to store fejl fra FC Midtjylland-kampen god igen.
Læs hele interviewet med Steffen Rasmussen i Tipsbladet Update, som er på gaden i dag – også som e-avis.

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’

Blades giver nådestød til Rødkælke

Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

Kongen af København!

Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Revser danskerkøb

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Vil købe Oliver Christensen

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre