Steffen Rasmussen hørte i AGF-krisetiderne til de mest udskældte AGF-spillere, og en del af kritikken gik på hans manglende højde, som gjorde ham usikker i luftspillet ude i feltet.
Med sine 181 centimeter er Steffen Rasmussen ikke blandt målmandsgiganterne, men han har fundet måder at kompensere på, som har fået højdesnakken skubbet i baggrunden.
– Jeg vil påstå, at med den hurtighed og fysisk råstyrke, som jeg selv mener, at jeg har, så kan det nogle gange være en fordel for mig, når der er så mange mennesker inde omkring mig. Jeg er hurtig, og jeg kan springe fra stående positioner direkte op. Jeg behøver ikke de store armbevægelser for at komme rundt, siger Steffen Rasmussen i et interview med Tipsbladet.
Læs også:
Steffen Rasmussen får opbakning af sin målmandstræner i AGF, Maciej Wasyniuk.
– Jeg har haft den debat i lang tid om, at han mangler fem-ti centimeter. Men hvis du kigger på de absolut bedste målmænd i Europa lige nu, så har du for eksempel Iker Casillas i Real Madrid på 184 centimeter og Victor Valdés på 183 centimeter. Det er cirka samme størrelse som Steffen, siger AGF’s målmandstræner Maciej Wasyniuk til Tipsbladet.
– I moderne fodbold skal en målmand være ekstremt hurtig og eksplosiv og desuden spille langt væk fra sit mål. Det betyder, at målmænd i moderne fodbold skal spille som ekstra forsvarer, og det kan Steffen.
– De hurtige målmænd tør at spille langt fra deres mål, mens de større målmænd altid er langsomme på de første skridt. De kommer altid på mellemhånd. Det er min vurdering. 70 procent af målmænd i topfodbold er offensive og laver offensive aktiviteter, og 30 procent er defensive.
Steffen Rasmussen mener selv, at højdedebatten omkring sin person kørte af sporet.
– Helt i starten påvirkede det mig en del, at det var det eneste, jeg blev bedømt på. Jeg blev ikke bedømt på noget som helst andet. Men hvis du kigger på kampe, hvor en mindre målmand er involveret i situationer, som er lidt tvivlsomme, så vil det altid blive blæst mere op, end hvis det er en større målmand.
– De situationer, som en mindre målmand er i, er ikke så forskellige fra de situationer, som en stor målmand er i. Hvis en stor målmand kommer op mod SønderjyskE, som smider alle deres folk ind på stregen, kommer den store målmand i lige så store problemer.
Netop mod SønderjyskE i forrige weekend var Steffen Rasmussen AGF’s redningmand med et par spektakulære redninger, som gjorde skaden og de to store fejl fra FC Midtjylland-kampen god igen.
Læs hele interviewet med Steffen Rasmussen i Tipsbladet Update, som er på gaden i dag – også som e-avis.

Afsløring: Rasende Esben Hansen smadrede dør

Stjæler alle overskrifter

Jubler over Thomasberg: ‘Fik urimelig behandling’

Efter farce – nu skal han i VAR-vognen til FCK-FCM

Hylder ‘fremragende’ Superliga-ansættelse

Robin Olsen saver Jon Dahl over

– Jacob Ambæk er helt klart på min radar

Fælder hård Eriksen-dom: ‘Elefanten i rummet’

Revser DBU-udmelding: ‘Jeg er alvorligt nervøs’

Har mistet tålmodigheden – stjernetræner lurer

Kræver manden bag dansk kæmpetransfer fyret!

– Da jeg så Steve Cooper-nyheden, vidste jeg det!

– De Bruyne kan ende som Christian Eriksen

Maxsøs investering: ‘Det er min klub i hjemlandet’

Mbappé sparker sig op blandt de største

Får regningen efter stort raserianfald

Kæmpe præstation af dansk tennis-darling

Afslører: Afviste ny klub – havde andre tilbud

Frank og Tottenham siger nej – han bliver her

Barcelona-stjernes skade får betydning for Brøndby

Kæmpe uenighed om AGF-guld: ‘Jeg bliver vanvittig’

Har særlig plan med Jonas Wind

Dansk agent: Han slår Brøndbys transferrekord

Raser – nu skal han dømme FC København

Barcelona-ikon lurer på Amorims job

Klar besked til Chido Obi: Her skal du blive bedre

‘Åbenbart en gammel hund’

Spår: Han er Lyngbys nye træner

Superliga-træner som ny Molde-cheftræner?

Roony Bardghji jubler: ‘Fantastisk’

Brian Riemer slår fast: ‘En katastrofe’

‘Sådan får Brøndby 100 millioner for ham’

Spekulerer i vildt rygte

Johan Absalonsen tilbage i fodboldverdenen

Tordner: Kastede øl på stjernes kone

Har set Eriksen: ‘Han er lidt rusten’

Danskerduo overmander Dolberg-løse Ajax

Neestrup udtrykker stor respekt for Qarabag

Ham SKAL Brøndby sælge for over 100 millioner

Jonas Vingegaard hylder Jørgen Leth

Thomasberg blev overbevist af polske faciliteter

– Jeg strækker mig utrolig langt for at få ham med

‘Brian, jeg er fucking klar!’

Nyt slag for Frank – stjerne skal opereres

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Officielt: Thomasberg lander nyt trænerjob

Skader vælter ned

Kræver kæmpe millionbeløb for dansker

Roser omstillingsparat hold efter fire på stribe

‘Jeg er monster irriteret’

Jørgen Leth er død

Rundens Hold i Superligaen – 10.runde

Dansk komet stråler i storsejr

FCM sikrer sejr efter Cho-akrobatik og selvmål
