Kasper Schmeichels portugisiske fortid: Her begyndte målmandslivet

Kasper Schmeichel vender tilbage til det land, hvor han begyndte som målmand.



Når det danske landshold torsdag møder Portugal på udebane, er det af flere årsager en speciel kamp for Kasper Schmeichel i det danske mål.

Det var således i Portugal, Kasper Schmeichel første gang prøvede kræfter med målmandsfaget. Det skete, da han som 12-13-årig boede i Lissabon med sin familie på grund faderen Peters kontrakt med Sporting. Siden voksede Kasper Schmeichel sig til en stor målmand på internationalt niveau, og nu venter altså en retur til Portugal. 

– Det er klart, at Portugal er et specielt sted for mig, fordi jeg har boet der og vokset op der. Men vi boede langt fra Porto, hvor vi skal spille torsdag, så på den måde er det ikke tæt på. Men jeg har et specielt forhold til Portugal, siger Kasper Schmeichel i dag til tipsbladet.dk. 

Da Tipsbladets i 2014 lavede et stort interview med Kasper Schmeichel i Leicester fortalte han, at det netop var i Lissabon-tiden, at han fik smag for målmandsfaget. Han har ellers før fortalt, at det først var på idrætsefterskolen i Oure, at han begyndte som målmand, men det passer altså ikke.

– Nej, det mindede min mor og far mig om efter at have læst et interview, hvor jeg sagde det. For de kunne huske, at jeg også stod på mål i Portugal, og det havde jeg nærmest fuldstændig glemt. Men det var rigtigt. Jeg spillede jo i Estoril, vi blev mestre, og jeg var på mål, så det var der, det begyndte. Før det var det ikke så seriøst. Jeg må indrømme, at da jeg var helt lille, der interesserede fodbold mig ikke så meget. Det var mest i perioder, at så var det sjovt, og så fik man nok. Så det begyndte først at fylde, da jeg var de der 12-13 år, sagde Kasper Schmeichel tilbage i 2014 til Tipsbladet om tiden i Portugal. 

Torsdag er han atter tilbage som målmand i landet på den iberiske halvø, hvor landsholdets aktuelle ankermand blev født som målmand. 





Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

På vippen i FCN: Afklaring meget snart



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen