BRØNDBY (Tipsbladet): Det går rigtigt fint for brødrene Nartey i disse dage.
Noah Nartey har i den seneste måneds tid været en af de varmeste profiler i Superligaen, hvor det er blevet til masser af mål og oplæg, og tirsdag trak landstræner Brian Riemer så en kanin op af hatten ved at udtage Nikolas Nartey til Danmarks kommende VM-kvalifikationskampe mod Belarus og Skotland.
På tirsdagens pressemøde hos DBU talte Brian Riemer varmt om Nikolas Nartey, der er inde i en god periode i Stuttgart, og efterfølgende, da landstræneren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse, blev han så spurgt, om det mon kan blive til ‘Nartey-familietræf’ på landsholdet.
– Haha, hvem ved? Det kan være, det kommer, lød det her med et stort grin fra Brian Riemer, der herefter kom med stor ros til Brøndby-stjernen:
– Det er jo en spiller, som også har været fantastisk og flyvende i Superligaen, og i den grad også banker på. Det gør han jo. Nu kan man sige, at brormand jo er heldig, nu har vi siddet og diskuteret venstre back, som jo er et sted, hvor vi er en lille smule sårbare og hvor der ikke er lige så mange at vælge imellem.
– Mens lillebror er jo inde et sted, hvor der er rigtigt meget konkurrence. Det betyder ikke, at han ikke kan komme med, men det betyder bare, lidt ligesom med Adam (Daghim, red.), at han bare skal køre på og fortsætte. Og så er jeg sikker på, at der ligger en flot fremtid og venter for ham.
Ros fra U21-landstræner
Lars Knudsen stillede også op til interview tirsdag, hvor U21-landstræneren blev spurgt, hvor han ser Noah Nartey spille på U21-landsholdet.
Her pegede Lars Knudsen på, at Noah Nartey både kan bruges på den centrale midtbane og den offensive midtbane, ligesom det er tilfældet i Brøndby.
– Det er bare positivt, at Noah har fået lidt hul på bylden og er begyndt at score lidt flere mål, end han har gjort tidligere. Og det kan man jo også gøre fra forskellige positioner på banen. Så det glæder vi os over.
– Jeg tror ikke, jeg vil sige, at Noah har en primær position på vores hold. Med den konkurrencesituation, der er lige nu, så er der mange om buddet. Der er ikke som sådan nogen, der er selvskrevne til at starte. Det er noget af det, der er positivt med den her trup, synes jeg, at der er enormt stor konkurrence, lød det her fra Lars Knudsen.
U21-landsholdet spiller næste gang mod USA i en testkamp på fredag i næste uge. Fire dage senere venter en EM-kvalifikationskamp ude mod Belarus.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
LIVE
Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
FC København bekræfter transfer
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT