Det danske landshold skal til sommer til Rio for at deltage i fodboldturneringen ved OL, og i går blev det ved lodtrækning fastslået, at de rød-hvide skal op imod Sydafrika, Irak og de brasilianske værter i gruppespillet.
Dermed kan landstræner Niels Frederiksen så småt begynde at samle tankerne om, hvem han gerne vil have med til Rio, men det er ikke sådan lige til. OL afvikles fra starten af august, og det vil sige, at turneringen falder sammen med de første tre runder i Superligaen samt de afgørende kampe i kvalifikationen til Champions League og Europa League.
Ikke desto mindre er Superliga-klubberne gået med til at stille spillere til rådighed til OL-landsholdet, selv om de ikke er forpligtet til det. Det har DBU og Divisionsforeningen indgået en aftale om, men aftalen indeholder følgende krav og undtagelser:
– alle klubber er forpligtet til at stille to mand til rådighed.
– at det ikke omfatter klubbens førstemålmand
– at hver klub kan vælge én spiller, der ikke står til rådighed
– at DBU ikke udtager spillere fra de fire klubber, der spiller europæiske kampe
Landstræner Niels Frederiksen glæder sig over aftalen.
– Enhver landstræner vil helst kunne udtage frit blandt alle spillere, men jeg har fuld forståelse for klubbernes udfordringer og vigtige kampe. Nu vil jeg gå i dialog med klubberne og se om vi kan blive enige om flere spillere end dem, de er forpligtet til at stille til rådighed. Vi har først truppen på plads, når der er afklaring, siger Niels Frederiksen til dbu.dk.
Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, kalder det en rigtig god aftale.
– Det er en rigtig god aftale, som fastsætter kollektive betingelser for alle. Vi får balance i de berørte Alka Superliga runder, og vi fastholder prioriteringen af de europæiske turneringer. Ubalance i Alka Superliga runderne kunne få store konsekvenser for enkeltklubber og turneringen, ligesom ikke optimale resultater i de europæiske turneringer skader dansk fodbold fem år frem. Det er flot, at dansk fodbold kan lave en aftale, som samtidigt løfter OL holdet, siger han.
DBU skal indsende en bruttotrup på 35 spillere den 1. juni, mens den endelige trup skal udtages senest 14. juli.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
Stopper karrieren
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
