2. december skal FIFA’s eksekutivkomite beslutte, hvem der skal være VM-vært i 2018 og 2022.
I de seneste uger har journalister på den britiske avis Sunday Times afsløret to FIFA-ledere i at ville sælge deres stemme til valget 2. december, hvilket fik FIFA til at suspendere de to, Reynald Temarii fra Tahiti og Amos Adamu fra Nigeria.
Men der er fortsat stor tvivl om både selve proceduren op til valget, og om der findes flere skeletter i FIFA-skabene, der kan tænkes at rasle ud i de kommende uger, hvor medier fra hele verden kigger meget nøje på den nu 22 mand store eksekutivkomite.
Ikke overrasket
Forløbet kunne have været meget anderledes, hvis svenskeren Lennart Johansson i 1998 var blevet valgt til FIFA-præsident i stedet for Sepp Blatter.
Her har flere unavngivne kilder talt om uddeling af brune kuverter, mens et enkelt FIFA-medlem senere fortalte, at han var blevet tilbudt penge for at stemme på Blatter.
Det er aldrig blevet bevist, at der skulle være sket noget ulovligt på 1998-kongressen, men Lennart Johansson fornemmer den dag i dag, at der var noget helt forkert med forløbet dengang. Derfor – og på grund af mange andre episoder før og efter præsident-valget i 1998 – er Lennart Johansson ikke overrasket over, at Amos Adamu og Reynald Temarii tilsyneladende har været bestikkelige.
– Jeg kan ikke sige, at jeg er overrasket, når man tænker på, hvad der ellers er sket i FIFA gennem tiden. Det er selvfølgelig trist, for det burde komme som en kæmpe overraskelse, at der er korruption, men det er det desværre ikke. Det er ikke godt for fodbolden, siger Lennart Johansson til Tipsbladet.
Ifølge Jens Sejer Andersen, der er direktør for organisationen Playthegame, der blandt andet arbejder for åbenhed og demokrati i international sport, stikker problemerne i FIFA dybere end til to angiveligt korrupte medlemmer af eksekutivkomiteen.
– Når Sepp Blatter taler om djævle, taler han om onde enkeltpersoner. Det er bekvemt for ham og FIFA at flytte opmærksomheden væk fra de langt større korruptions-skandaler, der har udfoldet sig i de senere år. Senest ISL-skandalen, som de med held har fået begravet. ISL-skandalen handler ikke om to ledere, der beder om penge, men om at adskillige personer har modtaget over 100 millioner dollars. Dem holder FIFA hånden over, og det skyldes vel sagtens, at de stadig har fremtrædende positioner i FIFA, siger Jens Sejer Andersen.
Chefen for det somaliske fodboldforbund stod i 2002 frem i en edsvoren udtalelse og fortalte, at han i 1998 var blevet tilbudt 100.000 dollars for at stemme på Blatter, men at han havde sagt nej, og at han havde skriftlige beviser for tilbuddet.
– Jeg siger ikke, at Hr. Blatter købte stemmerne, men at det var dem, der førte kampagne for ham, og de (personer, Red.) er velkendte, der købte stemmerne, sagde den daværende chef for Somilias fodboldforbund Farah Addo.
Addo blev senere suspenderet af FIFA, hvilket ikke fik ham til at trække anklagerne tilbage.
LIVE
LIVE: Ydmyget – keeper flået ud efter 16 minutter!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
David Nielsen har sagt op
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Giver to spillere livstidskarantæne
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
I forhandlinger med Nartey
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona