Stor kamp i den lille turnering

Det er to af de senere års UEFA Cup vindere, der tørner sammen på De Kuip i Rotterdam, når Feyenoord og Schalke 04 onsdag aften udkæmper slaget om førstepladsen i UEFA Cup’ens gruppe A. Førstepladsen sikrer, at modstanderen i næste rundes knock out spil er en gruppe treer, og samtidig får gruppevinderne også fordel af,…



Næste runde når Feyenoord sandsynligvis også til, men formkurven har været nedadgående for det hollandske storhold, der blot har vundet en af de sidste fem spillede kampe i Æresdivisionen. Nederlag til både AZ Alkmaar og FC Gronningen har øget hullet op til førende PSV, så der nu er 11 point op for træner Ruud Gullits tropper.

Skader har en del af skylden, men ellers er der simpelthen tale om en formnedgang, som alle hold oplever hen over en sæson, og træner Gullit erkender da også, at det ikke er tilfredsstillende, og efter nederlaget til Groningen i forrige runde, så bebudede han, at der ville være konsekvenser for de spillere, der ikke levede op til forventningerne. Her spiller skaderne så alligevel ind, for så mange muligheder har den tidligere topspiller ikke for at ændre på holdet for tiden, men helt tilfreds kan Gullit ikke være med weekendens 2-2 kamp mod Herenveen, hvor Feyenoord smed en 2-0 føring over bord. Gullit benægter dog stadig, at der skulle være tale om en krise for klubben.

Det værste i weekenden var, at den i forvejen svulmende skadesliste fik tilføjet yderligere et par prominente navne. Sebastian Pardo, Ramon van Haaren og Leonardo har nu fået selskab af både Salomon Kalou, Karim Saidi og Shinji Ono, så mulighederne for kvalificerede ændringer står ikke ligefrem i kø for Gullit foran onsdagens kamp.



En plads, som Gullit ikke behøver at bekymre sig om, indtages af noget så sjældent som en dansk succeshistorie. Den unge danske venstrebensspiller Patrick Mtilliga har erobret en fast plads som venstre back. Tidligere var det som letbenet wing, at danskeren huserede, men i dag er han omskolet til en aggressiv og offensiv venstre back.

Mtiliga har gjort det så godt, at selv ikke et nyindkøb til pladsen, portugiseren Bruno Basto, har kunnet fortrænge danskeren fra startopstillingen.

Den 23-årige tidligere B93er blev købt allerede i 1999, men de første år blev tilbragt i den mindre Rotterdamklub Excelsior, men nu er han altså i Feyenoord, og der har han foreløbig kontrakt indtil 2007. Det skal blive spændende at se dette forholdsvis ukendte, men altså i hollandsk fodbold etablerede bud på en dansk venstre back på internationalt topniveau.

Er Mtiliga forholdsvis ukendt, så er de to danskere på Schalkes mandskab velkendte og afprøvede kræfter. Både Christian Poulsen og Ebbe Sand har sammen med resten af Schalkeholdet oplevet en fantastisk opblussen efter fyringen af Jupp Heynckes og den efterfølgende ansættelse af Ralf Rangnick. Siden byttet på bænken har Schalke spillet ni Bundesligakampe og vundet de otte!

Derudover har holdet altså allerede sikret sig videre deltagelse i UEFA Cupen, og træner Rangnick ser tilsyneladende stort på de eventuelle fordele, der kan være i førstepladsen i gruppen.

I stedet vil han spare de spillere, som ligger på vippen til en skade, eller som endnu ikke er helt klar efter en skade, og den liste er lang i Schalke.

Dario Rodriguez, Fabian Lamotte, Thomas Kläsener, Niels Oude Kamphuis og Gustavo Varela sad alle over med skader i weekenden – nogen mere længerevarende end andre. Varela er for eksempel ude resten af 2004.

Derudover spillede både brasilianeren Marcelo Bordon og jugoslaven Mladen Krstajic med mindre skader i weekendens kamp mod Bielefeld. Så noget kunne tyde på, at Schalketræner Rangnick, hvis han ønsker at fastholde den fine kurs i Bundesligaen, vil gøre klogt i at spare de udsatte spillere, hvilket han altså også har antydet at ville gøre.

Sparer Schalke et flertal af deres nøglespillere, så ligger kampen til Feyenoord, men på den anden side kan hollænderne risikere, at Schalke kommer med så meget ‘momentum’, at tyskerne selv med en stribe reservespillere vil kunne profitere af det manglende pres og byde De Kuip trods. Det kan heller ikke udelukkes, at Feyenoord i lyset af kampens betydning risikerer at krampe op, hvis ikke det lykkes at bringe sig foran i begyndelsen af kampen.

Det er der ikke plads til for Feyenoord, der i tilfælde af alt andet end sejr i onsdagens kamp vil være presset ud i en afgørende kamp mod schweiziske Basel. Ikke at det er en umulig opgave for hollænderne, men mon ikke de hellere vil afgøre det i de trygge rammer hjemme i Rotterdam? I hvert fald er der meget der tyder på, at vi kan få en levende og åben slagudveksling mellem to mandskaber med både evner og lyst til at spille offensiv fodbold.

Feyenoord-Schalke onsdag kl. 20.45 på ARD







– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Manchester United overvejer denne stjernetræner

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Verdensstjernes søn landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Optur før FC København-brag

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Nærmer sig aftale

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Michael Carrick storhylder

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset