Jakob Poulsen blev solgt til Heerenveen i januar 2006 efter en række gode præstationer på Esbjergs hold. Esbjerg mistede i øvrigt tre profiler i Jan Kristiansen, Hans Henrik Andreasen og Jakob Poulsen.
Jakob Poulsen søgte nye udfordringer i Holland, hvor han valgte Jon Dahl Tomassons tidligere klub, Heerenveen. I starten gik det godt for 22-årige Poulsen, men siden har han tilbragt en del tid på bænken.
“Det er begyndt at gå bedre nu, hvor jeg har fået lidt spilletid i de sidste fem-seks kampe. Min træner er gået over til noget i retning af 4-4-2, så jeg har fået spilletid som højre back og på højre midtbane. Træneren er stadig ikke min kop te. Træningen er fin nok, men han kommer ikke med så mange kreative ting. Vi var for eksempel bagud med 0-1 mod Vitesse og han gav bare en dundertale i stedet for, at komme med kreative løsninger. Omvendt så har han været tilfreds med min udvikling og han ser mig tættere på startopstillingen end længe. Nu håber jeg bare at det snart udmønter sig i fast spilletid,” siger Jakob Poulsen.
Trænerens øgede tillid til Poulsen skal blandt andet ses i lyset af, at holdet er plaget af skader i øjeblikket. Blandt andet på højre kant, hvor træneren dog har valgt at give chancen til en Poulsen-konkurrent. Modgangen i Holland har modnet Jakob Poulsen, der dog ikke vil sidde på bænken i flere år.
“Jeg var jo fast mand i det første halve år og kan ikke blive ved med at sidde på bænken. Det er pisse irriterende at man ikke spiller hver weekend. Jeg prøvede det også et halvt års tid i Esbjerg, hvor Ove Pedersen brugte Barslund på min plads. Hernede er det lidt nemmere at acceptere med så gode spillere, selv om jeg synes jeg er god nok til både højre back og højre midtbane. Men det hjælper ikke at tude, jeg skal bare kæmpe,” siger Poulsen.
Et klubskifte er ikke aktuelt i øjeblikket, men vinterpausen skal bruges til at evaluere på situationen.
“Det går i den rigtige retning lige nu med indhop i kampene, og hvis kurven fortsætter, så starter jeg snart inde på holdet,” fortæller en optimistisk Poulsen, der kun har læst om den påståede interesse fra OB.

TransferLIVE: West Ham vil handle igen

FCK-magi i Parken – han sprænger hele skalaen!

FCK’er med Malmö-hilsen: ‘Aldrig et derby for os’

Synd for Kvistgaarden – stor chance ødelagt

Afsløring: FCM har solgt Sørensen i kæmpe handel

Anders Dreyer skriver amerikansk fodboldhistorie

Malmö-stjerne griner ad Gravesen-kommentar

Raser efter FC København-tæsk: Han skal fyres!

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde

Deler nyt om Thomas Delaney

En formue: Så mange penge spiller FCK og Malmö om

Stor Superliga-transfer – stjerne fanget på kamera

Forarget over Brøndby-fans

SL-hold i bowlen: Her er anden runde i pokalen

Raser før Brøndby-møde: Hjælp os

Fik FCK-tæsk: ‘Det dårligste nogensinde!’

Dommen fastholdes: Smidt ud af Europa League

AGF-boss: ‘Ærligt, jeg har ikke prøvet’

Morten Bruun rystet over FC Midtjylland

Ekspert: Brøndby smadrer Vikingur og går videre

Intensiverer jagten på Victor Nelsson

Afsløring: AaB forhandler med landsholdsspiller

Flere kollapser: Rune imponeret over sig selv

Langer ud: ‘Har kæmpestort problem’

Medier: Har brugt en halv milliard

Det lysner for ny FC København-spiller

Ham savner Brøndby helt vildt

Hylder dansker: ‘Naturtalent!’

Neestrup har givet klar besked til Moukoko

Liverpool i dialog med Premier League-stjerne

Gareth Bale erstatter Rio Ferdinand

Efter kæmpesalg – Superliga-klub vil forstærke sig

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FCM udlejer anfører og stortalent

Bo Henriksen tilstår Mainz-interesse for Vallys

Rasmus Højlund utilfreds med Man Utd

Premier League-klub jagter Osorio

Italesættes af Neestrup – Rommedahl med løsning

OB skal møde en masse Novo Nordisk-ansatte

Tog ham i lommen: Har enorm respekt for Cornelius

Onsdagsdrenge kan holde det tæt i Bolton

FCK ydmyger Malmö: Tæt på Champions League

Brølstærkt hold – Neestrup har valgt sine 11

Crystal Palace raser over CAS-dom

Sket to gange på ti år

Udpeger FCK-stjerne som den helt store trussel

Her er truppen til CL-brag

Afviser bud på landsholdskomet

O Glorioso udspiller Riviera-drenge

Bøn til Manchester United: Højlund skal blive!

OB slog Randers i en vild Superliga-kamp

Sindssyg kamp – tryk på speederen nu, Troels Bech!

Begrænset spilletid i FCK: ‘Han klør på’

Nu er I advaret, FCK: Særlig plan med dansker

Afsløring: FK Haugesund sælger Julius Eskesen