Priske: Ikke en lyd fra Morten Olsen

Brian Priske er fast mand i den belgiske topklub Club Brugge men føler sig langt fra landsholdet.



Landstræner Morten Olsen havde forud for onsdagens landskamp mod Tjekkiet givet udtryk for, at Leon Andreasen kunne komme på tale som højre back. Men da Fulhamspilleren siden meldte afbud, blev Brøndbys 19-årige Anders Randrup i stedet udtaget.

I Belgien spiller Brian Priske som fast mand hos Club Brugge, der i øjeblikket er nummer to i ligaen. Men den 30-årige højre back har ingen anelse om, hvor langt han er fra landsholdet, hvor han sidst optrådte i EM-kvalifikationskampen mod Nordirland i november 2007.

– Jeg har ikke hørt noget fra Morten Olsen, og jeg ønsker egentlig ikke at sige så meget om det. Jeg tror, det er tydeligt, hvordan jeg har det med ikke at være udtaget til landsholdet, og det ser ud til, at vejen til holdet er lang for mig, siger Brian Priske til tipsbladet.dk

– Jeg har før været ærlig omkring min landsholdssituation, og det kom der kun ris til egen røv ud af. Derfor vælger jeg ikke at sige noget. Jeg har stor respekt for Morten Olsen og hans måde at gøre tingene på, og jeg må bare regne med, at han er klar over, hvad jeg står for.

Brian Priske er den spiller i Club Brugge, der er noteret for flest kampe i denne sæson, men selv om stampladsen ikke er godt nok til en plads blandt Morten Olsens udvalgte, har højrebacken ikke opgivet at vende tilbage i rødt og hvidt.

– Jeg vil meget gerne spille på landsholdet. Jeg har haft rigtigt gode oplevelser på holdet, og ambitionerne er der bestemt stadig. Nu er der tale om en venskabskamp, hvor landstræneren selv har givet udtryk for, at kampen er en mulighed for at se nye folk an. Men jeg har ingen anelse om, hvor jeg står henne i forhold til landsholdet. Jeg er ikke klar over, om Morten Olsen har været nede og se mig for nylig, for jeg har ikke hørt en lyd fra ham.

Brian Priske har indtil videre spillet 24 landskampe.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter kæmpebud

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Lyon er interesseret i endnu en dansker

– Neestrup kan blive næste landstræner

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst