Mtiliga klar til Brøndby eller FCK

Venstrebacken Patrick Mtiliga nyder i øjeblikket stor succes i den hollandske klub Breda men er klar til at droppe udlandet, hvis en af de to store Københavnerklubber viser interesse.



Patrick Mtiliga skiftede inden sæsonen fra storklubben Feyenoord til NAC Breda i den hollandske Æresdivision. Her har den danske venstreback fået gang i karrieren igen og scorede sågar også et mål i sin seneste kamp.
Mtiliga er glad for at succesen i Holland, men ringer telefonen fra Danmark under det kommende transfervindue, er han klar.

– Hvis en af de store danske klubber – Brøndby eller FC København – ringer, vil jeg helt sikkert være interesseret. Jeg har været ude i mere end syv år, og engang i mellem kunne jeg godt drømme om at vende tilbage til Danmark. Efter så mange år ude kan man godt få lidt hjemve i forhold til venner og familie, siger Patrick Mtiliga til forza.dk.

Dermed sender han et klart signal til FC København og Brøndby, som begge kunne tænkes at investere i en ny spiller til pladsen som venstre back.

– Men jeg har altså ikke hørt noget fra Danmark endnu, og jeg er glad for at være i min nye klub. Jeg får masser af spilletid, og det er vigtigt for mig at komme ind i en fast rytme igen, siger Patrick Mtiliga.

Danskeren har længe døjet med en hofteskade, som han fik i tiden i Feyenoord. Da Ruud Gullit i 2005 var træner i Rotterdamklubben gjorde han det klart over for Forza, at han så et stort lys i Patrick Mtiliga.

– Mtiliga er en virkelig god holdspiller. Jeg er meget tilfreds med ham, og jeg er sikker på, at han har evnerne til at kunne komme på det danske landshold. Det kræver dog, at han bliver fysisk stærkere, for han får for let skader, sagde Ruud Gullit.

Men det er ikke lige tanker om landsholdet, som fylder mest i hovedet på danskeren, der tidligere var på U/21-landsholdet.

– Jeg skal først og fremmest fokusere på at få spilletid og at gøre det godt i klubben. Jeg har stadig ambitioner om igen at komme til en større klub, men landsholdet tænker jeg slet ikke på lige nu, siger den danske venstre back.

Patrick Mtiliga ligger sammen med Breda midt i den hollandske Æresdivision med ti point op til en UEFA Cup plads og ni point til nedrykningsstregen.






Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen


Spændende nyt om Simon Kjær

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Vil sprænge banken for Harry Kane

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Stor mystik omkring Emil Højlund

Viktor Claesson siger stop

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

– Det skal I ikke sige til FCK!

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Elver bliver hjemme fra VM-test

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Kom med forslag til Riemer

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Han er en toptræner

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afslører interesse for dansk stjerne

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X