Det er ikke nogen hemmelighed, at det er enormt svært at klare skærene økonomisk, når man rykker ud af Premier League og ned i The Championship. Det har Hull også måttet sande efter nedrykningen i sidste sæson. Derfor falder den første rate af Premier Leagues paraplypenge på et tørt sted, når der går 9 millioner pund ind på Hulls konto.
Men noget tyder på, at pengene ikke ryger ind på Hulls konto, og at de istedet går direkte i andre klubkasser, fordi Hull skylder rigtig mange penge væk i ubetalte transfers.
Hull skylder Stoke og Fulham for købene af Ibrahima Sonko, Seyi Olofinjana og Jimmy Bullard, og klubben havde også regnet med, at en del af paraplypengene ville tilfalde netop de klubber, men ifølge Yorkshire Post vil også Celta Vigo, Villarreal og Boulougne udenfor England modtage en del af Hulls paraplypenge, fordi de skylder dem for aftalerne for henholdsvis Kamel Ghilas, Jozy Altidore og Steven Mouyokolo.
Den engelske klub havde ikke regnet med, at Premier League ville betale klubbens gæld til klubber undefor England, og de kommer derfor til at mangle en stor del af de penge, som de har budgetteret med at få på fredag.
Faren er, at Hulls City kan ende med at komme under administration, hvis de ikke har styr på økonomien, og det vil koste 10 points minus i den nye sæson, hvilket vil ødelægge klubbens håb om at vende hurtigt tilbage til Premier League.
Hull har da allerede samlet syv millioner pund ind i transferindtægter ved at sælge Mouyokolo, Stephen Hunt og Boaz Myhill, ligesom de er kommet af med spillere som George Boateng, Bernard Mendy og Geovanni, der alle var med til at holde lønniveauet unaturligt højt i den netop nedrykkede klub, der altså har sørget for at handle, og lige nu menes ikke at være i fare for at komme under administration.
LIVE
TransferLIVE: Han afviser Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE