FA: Capello fik ingen kæmpe-erstatning

Engelske medier har i ugens løb spekuleret i, at Fabio Capello forlod det landstrænerjobbet med et gyldent håndtryk. FA afviser historien.

Det engelske fodboldforbund, FA, aviser at have betalt Fabio Capello 1,5 millioner pund svarende til 13,3 millioner kroner i kompensation oven på italienerens opsigelse fra landstrænerjobbet i onsdags.

- Ugens medierapporter om at Fabio Capello modtog 1,5 millioner pund er unøjagtige, fortæller en talsmand for FA til Daily Mail.

Da Capello i december 2007 takkede ja til at tage over efter Steven McClaren som landstræner, skrev italieneren ifølge avisen også under på aftale, der tilsammen kastede 53 millioner kroner af til den tidligere Real Madrid- og Juventus-træner, hvorfor der fra de engelske mediers side har været spekuleret i, at Capello langt fra havde i sinde at gå uden betaling, selvom han kun havde et halvt år tilbage af kontrakten.

Hverken FAs bestyrelsesformand eller forbundets sportsansvarlige direktør vil udtale sig om sagen offentligt.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Landsholdslejr inden VM-kval-møde med Portugal

Hvem mangler i EM-truppen?: