Det kan blive en ren farce at se FC København, AaB og FC Midtjylland spille europæisk i næste uge. FCK har en gruppe ikke-medlemmer af Spillerforeningen, de kan bruge, hvis der udbryder konflikt som konsekvens af kuldsejlede overenskomstforhandlinger mellem Spillerforeningen og Divisionsforeningen. AaB vil bruge klubbens amatør- og U/19-spillere. Mens FC Midtjylland går en helt tredje vej.
De har registreret klubbens 41-årige målmandstræner Henrik Ipsen og den 37-årige assistenttræner Brian Priske hos UEFA, så de to er spilleberettiget på torsdag til kampen mod Panathinaikos. Det bekræfter Priske overfor tipsbladet.dk.
– Det er rigtigt, at Henrik og jeg er blevet registreret hos UEFA, men jeg forventer og regner ikke med, at vi skal spille kampen. Vi er klar til det, hvis det pludselig bliver nødvendigt, men jeg håber på vores og dansk fodbold vegne, at de finder en løsning på konflikten, så det er det rigtige hold, der kommer i spil på torsdag. Mere ønsker jeg ikke at gå ind i den sag, siger Brian Priske til tipsbladet.dk.
Priske stoppede sin aktive karriere i 2011 med et ophold i norske Start, efter han tidligere i karrieren havde optrådt for FC Midtjylland, Vejle, Club Brugge, Portsmouth, Genk, AaB, Aarhus Fremad og Horsens. Han nåede 24 landskampe for Danmark. Henrik Ipsen stoppede ligeledes i 2011. Hans karriere gik over Silkeborg IF, SønderjyskE og Vejle.
Nu kan de to gøre et opsigtsvækkende comeback i Europa League. Kampen mod Panathinaikos bliver spillet torsdag klokken 20.00 i Athen.
37-årige Frank Kristensen, der stoppede karrieren efter sidste sæson, er også blandt de registrerede midtjyder.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
Afslører Brøndbys transferplaner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
