24-årige Martin Halle blev opereret for tre dage siden, og prognoserne lyder på en måneds pause, før han må begynde at løbe igen.
– Jeg fik opereret noget brusk ud af højre fod. Jeg går på krykker og må ikke støtte på benet, så jeg skal holde mig meget i ro, siger Martin Halle til forza.dk.
Forsvarsspilleren med fortid i FC Midtjylland og Aarhus Fremad spillede 20 ligakampe fra start for AC Horsens i den forgangne sæson. Han pådrog sig skaden helt tilbage i maj i sæsonens afsluttende kamp mod FC Nordsjælland, men i første omgang regnede man ikke med, at en operation var nødvendig.
Senere kom ferie, ventetid på skanninger og travlhed på operationsstuerne i vejen, så operationen først blev udført i tirsdags. Det sætter Martin Halle markant tilbage i forhold til Horsens-kollegerne, der tager på træningslejr i Tyskland, og som 19. juli spiller den første kamp i den ny sæson.
– Jeg er heller ikke tilfreds med det. Men lægerne mente i første omgang ikke, at det var alvorligt, siger Martin Halle.
AC Horsens-træner Kent Nielsen er heller ikke glad for situationen på sin spillers vegne, men træneren peger på, at det næppe kunne være håndteret meget anderledes.
– I begyndelsen troede vi, at der var tale om en normal ankelskade, som ikke krævede et indgreb. Så det er et sammenrend af uheldige omstændigheder. Hvis det nu havde været i Milan, havde de bare taget spilleren og kørt ham til undersøgelse med det samme, men vi arbejder under lidt andre betingelser, siger Kent Nielsen.
Han håber, at Martin Halle kommer sig hurtigt.
– Selvfølgelig er det altid ærgerligt at få spillere skadet. Jeg har det bare sådan, at nu må vi se, om der også behøver at gå en måned, før han kan starte op igen, siger Horsens-træneren.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig mandagskamp i New York
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED