En offday kaldte U/21-landstræner Keld Bordinggaard hans holds skuffende indsats mod Litauen i Århus, hvor der ellers var lagt op til dansk angrebsspil og scoringer. I stedet balancerede de kommende EM-værter på randen af et nederlag og måtte nøjes med 1-1.
- Vi åbner meget aggressivt og får skabt de afslutninger, der skal åbne kampen, men da vi ikke får åbnet den med en scoring, så lukker de kampen ned for os. Vi finder ikke vej, og da vi så pludselig spiller en kamp helt uden rytme, hvor det bliver meget hakkende, så forfalder vi til at prøve tingene af individuelt i stedet for at bruge hinanden, sagde Keld Bordinggaard efter kampen til tipsbladet.dk.
U/21-landstræneren havde svært ved at finde noget at glæde sig over i kampen, men var mest tilfreds med sin anfører Mathias "Zanka" Jørgensen, som han fandt var afklaret i sine aktioner.
- Vi kender Litauens evne til at lukke en kamp ned. På den måde har de klaret 1-1 mod England, og de lukker kampen fuldstændig for os. Her har vi tidligere været gode nok til at skabe flow og chancer, men det magter vi slet ikke i dag, sagde Keld Bordinggaard.