Chelsea-fans svarer igen: Billetpriser skyld i tavst stadion

Chelseas fanklub mener, at klubben selv er skyld i de tavse tilskuere på Stamford Bridge. Dem der skaber stemning har nemlig ikke råd til at betale for de dyre billetter.



Chelseas fanklub har svaret tilbage på Jose Mourinhos kritik af fansene på Stamford Bridge, som den portugisiske manager mener er for tavse. 

Men det er klubbens egen skyld, mener fanklubben, som beskylder de høje billetpriser for at holde unge mennesker væk fra Premier League-kampene, fordi de ikke har råd. 

– Billetterne koster fra 470 kroner og opefter. Og unge mennesker, som er dem, der typisk står for sang og stemning, de bliver altså holdt væk fra stadionet på grund af de høje billetpriser, siger formanden for Chelseas fanklub, Tim Rolls til BBC.  

Den billigste billet til opgøret mod Queens Park Rangers på Stamford Bridge kostede 440 kroner, mens den dyreste kostede 700 kroner. 

Det er dog muligt for personer under 18 år at komme ind for 170 kroner, men de billetter kan kun købes i begrænset omfang og til bestemte sektioner af stadionet. 

– Indtil klubberne indser det, og gør noget ved billetpriserne som få mennesker har råd til at betale, så vil situationen næppe ændre sig. 

– Det er urealistisk at forvente, at personer på 18-19 år, som tjener en minumumsløn kan komme på Stamford Bridge eller hvilket som helst andet Premier League stadion. Det her er ikke kun et problem hos Chelsea, det gælder alle klubber, siger Tim Rolls. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Zanka ville spille gratis for FC København

Flere Superliga-kamp rykkes

Vigtigt nyt for ‘AC’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’