Götze sender gave til fan efter FIFA-afbrænder

En tilhænger af tyske Bayern München havde næppe regnet med den respons, han fik fra selveste Mario Götze efter et opslag på klubbens Facebook-side.



FC Bayern München er blandt verdens mægtigste klubber, men det betyder ikke, at stjernerne har mistet jordforbindelsen. Det kan klubbens fan Mario Thissen skrive under på efter et opslag på klubbens Facebook-side, hvor han nok ikke selv havde regnet med den respons, han skulle få. 

Mario Thissen havde spillet FIFA på sin playstation, hvor Bayern-spilleren Mario Götze havde brændt et straffespark i overtiden. Dette fik den unge tilhænger til at gå amok, hvorefter han kastede sin controller ind i væggen. Da denne gik i stykker tog Mario Thissen humoristisk kontakt til Bayern på klubbens Facebook-profil. 

Her bad tilhængeren klubben give besked videre til Mario Götze om, at han skyldte 49 euro for en ny controller. Hvad han dog ikke havde regnet med var, at Götze selv kort efter svarede på opslaget: 

– Hej Mario. At brænde et straffespark efter 90 minutter er ekstremt irriterende. Alle ville blive frustrerede over det, og det forstår jeg godt. Jeg kan dog ikke forstå, hvorfor du ikke satte Thomas Müller til at tage det. Du kan dog ikke bare kaste din controller væk, for det hjælper ikke så meget. Jeg forbereder en lille pakke til dig, og jeg lover, at jeg scorer næste gang. De bedste hilsner fra Mario Götze, skrev Bayern-stjernen tilbage. 

Hvad der venter i pakken fra Götze vides endnu ikke, men mon ikke den unge tilhænger er blevet lidt ekstra fan af den tyske landsholdsspiller.






Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr




LIVE

LIVE: Her er James Bogeres reaktion på helterolle

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

FC Midtjylland – Viborg FF

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass