Aabech taler med andre klubber – åben for fodboldromance med Glen

Om et halvt år udløber Kim Aabechs kontrakt, og derfor benytter han muligheden til at snakke med andre klubber end AGF. Hans agent afviser dog ikke at blive i Aarhus, hvis der opstår en fodboldromance mellem Aabech og cheftræner Glen Riddersholm.



I efteråret sagde Kim Aabechs agent – eller mellemmand – at der var nul procents chance for, at offensivspilleren forlænger sin kontrakt med AGF. Siden fortalte klubben, at man ikke for godt kunne tilbyde profilen en ny aftale, velvidende at man måske ville udskifte træneren.

Nu er Glen Riddersholm blevet træner, og han har sagt, at de må ”se, om vi kan mødes på midten”. Spørgsmålet er så, om der i Aabech-lejren har ændret sig noget med trænerskiftet.

– Nej, siger agent Alan Hvedehave kort og kontant til tipsbladet.dk.

Det vil han gerne uddybe lidt.

– Der er ikke noget nyt under solen. Vi har lagt en plan for, hvad Kim skal. Den følger vi. Kim er på kontrakt i AGF, og den kommer han selvfølgelig til at gøre færdig, hvis ikke der kommer et bud i det her vindue.

Ifølge agenten er Kim Aabech i topform, har trænet helt sindssygt henover ferien og har smidt 4,5 kilo, siden efteråret sluttede.

– Kim har aldrig været mere dedikeret og fokuseret. Han står snorlige og er kommet tilbage i topform. Det er et godt tegn, inklusiv for de klubber, som viser interesse, siger Hvedehave.

– Ja, vi taler med andre klubber. Der er lidt alle steder, men der er ikke nogen grund til at fortælle hvor. Om det bliver vinterskifte eller sommerskifte, ved vi ikke.

Selvom agenten i efteråret talte om nul procents chance for en forlængelse, vil han ikke helt afvise, at Aabech alligevel bliver i AGF.

– Man skal aldrig sige aldrig. Det kan være, Kim og Glen indleder en fodboldromance. Det ved man ikke, men som udgangspunk har Kim udløb til sommer.

Alan Hvedehave har ikke set, at Riddersholm har udtalt sig om 32-årige Aabechs fremtid og ønsket om at mødes på midten, som han sagde det til fansitet morethanaclub.dk i december.

– Det er nyt for mig. Kim er i sit livs form og glæder sig til at være kampafgørende. Om det bliver i AGF eller en russisk klub, eller hvor pokker det bliver. Bliver det AGF: fantastisk. Det ville være super for Kim og godt for AGF og deres fans, siger Alan Hvedehave.

Han afviser, at det er udtryk for dårlig efterårsform, at Kim Aabech har smidt 4,5 kilo i løbet af juleferien. Det er bare en naturlig del af det at blive ældre.

– Kim havde aldrig været mere trimmet end i efteråret. Når man runder 32, kræver det, at man er i sit livs topform, spiser rigtig og holder sig trimmet. Det er til stede hos ham. Jeg ved ikke, om han er blevet sent fodboldvoksen, men han er dedikeret og fokuseret.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Thomas Frank: De vinder VM

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Maxsø træner med i Brøndby

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Melder ud om Mbappé

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei