Lyngby-topscorer er klar til Superliga-skifte

Patrick Mortensen føler sig klar til et klubskifte, men er også indstillet på at blive i Lyngby, hvis interessen fra øvrige klubber ikke munder ud i en ny kontrakt. Superligaen frister dog OB-emnet.



Lyngbys angriber Patrick Mortensen er et varmt navn på sommerens transfermarked. Angriberen blev topscorer i landets næstbedste række i sidste sæson, og denne sommer meldes flere klubber interesseret i skarpretteren.

Senest har det været fremme, at OB er særdeles interesseret i at købe spilleren fri af Lyngby, men indtil videre er en handel altså ikke faldet på plads, idet Lyngbys menes at kræve tre millioner kroner for spilleren. Patrick Mortensen føler sig klar til et klubskifte, men tager situationen roligt.

– Jeg er i Lyngby, og det koncentrerer jeg mig om indtil videre. Jeg kan stadig udvikle mig godt her, og jeg skal ikke væk for enhver pris. Det skal være noget spændende. Men jeg gjorde det godt i sidste sæson og scorede 27 mål i divisionen og pokalturneringen, og der har været følere og konkret interesse.

– Det er spændende, men det er ikke sådan, at jeg bare skal væk. Jeg er glad for at være i Lyngby, og det er også op til klubben. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, og klubben skal acceptere et bud, før der kan ske noget, siger Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.

Han vil ikke uddybe, hvilke klubber, der er ude efter ham.

– Jeg kan ikke sig klubnavne, men der er noget interesse, og det har også været konkret. Det er altid rart, men som sagt koncentrerer jeg mig om Lyngby. Jeg må bare score en masse mål i august, så der kan komme endnu mere interesse. Hvis det ikke ender med et klubskifte, er jeg også glad for at være her, siger Patrick Mortensen, der ikke har nogen kommentarer til den seneste interesse fra OB.

Den store og målfarlige angriber har tidligere været i Superligaen med både Lyngby og Brøndby, men selvom det indtil videre er blevet til ti Superliga-mål i karrieren, mangler han endnu det helt store Superliga-gennembrud. Han føler sig dog klar til atter at prøve kræfter med landets bedste række.

– Helt klart. Jeg føler, at jeg klar til at tage skridtet op til Superlgiaen, hvis der skulle være interesse derfra. Det kunne være spændende, men det kunne udlandet også. Vi må se, hvad der sker, siger han.

25-årige Patrick Mortensen håber altså på et klubskifte denne sommer, men han føler sig ikke sikker på, at det kommer til at ske.

– Det er svært at sige. Det er klubbernes marked, og der er ikke så mange penge, som der har været, så klubberne holder lidt igen. Hvis der ikke sker noget, er jeg klar til at tage en sæson mere i Lyngby, for vi har et godt hold, og jeg vil gerne hjælpe klubben i den kommende sæson, siger Patrick Mortensen.

Mortensen var ikke med i Lyngbys sæsonpremiere i landets næstbedste række, idet han pådrog sig en hjernerystelse i sidste testkamp inden sæsonstarten. Han er dog i fremgang og håber snart at komme i aktion igen.





Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?




LIVE

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

– Vi har ikke kunnet få fat i Christian Eriksen

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Hvad sker der? Dansker fanget i transferdrama

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

‘Klubberne er bange for ham’

Højbjerg med nøglerolle i kæmpetransfer



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Topchef stopper i FC Midtjylland

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Revser Brøndby: ‘Dårlige beslutninger’

Eriksen har været i dialog med denne klub



NYHEDER

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Brøndby-bombe? Måske kommer der en dansker mere

Absurd cirkus i Vueltaen: Vandt Vingegaard?

62,55 milliarder kroner



INTERVIEW

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Superliga-klubber jagter svensker

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

Stor transfer glippede: Han stak af i kaffepausen

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

‘Jeg jagter den drøm hver eneste dag’

Flere bud er landet på Mikael Uhre

Drama i Oakland: Mexicos lejr plyndret

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

‘Frank overvejede at droppe trænerkarrieren’

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

Vingegaard med opsang til demonstranter

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

Bekræfter forhandlinger med Brøndby

Dobbelt transfermavepuster til Randers 

Tog kvælertag på spiller – straffes

Victor Jensen ude i flere måneder

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

Vuelta-rytter raser: ‘Vi er i fare!’

FCK-profil ryster ikke i bukserne over Yamal

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Han kunne have været død

Imponeret over Superliga-komet

Afsløring: Cypriotisk klub henter 17-årig dansker

Målfest i Cornwall

Ajax præsenterer Kasper Dolberg