Lyngbys angriber Patrick Mortensen er et varmt navn på sommerens transfermarked. Angriberen blev topscorer i landets næstbedste række i sidste sæson, og denne sommer meldes flere klubber interesseret i skarpretteren.
Senest har det været fremme, at OB er særdeles interesseret i at købe spilleren fri af Lyngby, men indtil videre er en handel altså ikke faldet på plads, idet Lyngbys menes at kræve tre millioner kroner for spilleren. Patrick Mortensen føler sig klar til et klubskifte, men tager situationen roligt.
– Jeg er i Lyngby, og det koncentrerer jeg mig om indtil videre. Jeg kan stadig udvikle mig godt her, og jeg skal ikke væk for enhver pris. Det skal være noget spændende. Men jeg gjorde det godt i sidste sæson og scorede 27 mål i divisionen og pokalturneringen, og der har været følere og konkret interesse.
– Det er spændende, men det er ikke sådan, at jeg bare skal væk. Jeg er glad for at være i Lyngby, og det er også op til klubben. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, og klubben skal acceptere et bud, før der kan ske noget, siger Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.
Han vil ikke uddybe, hvilke klubber, der er ude efter ham.
– Jeg kan ikke sig klubnavne, men der er noget interesse, og det har også været konkret. Det er altid rart, men som sagt koncentrerer jeg mig om Lyngby. Jeg må bare score en masse mål i august, så der kan komme endnu mere interesse. Hvis det ikke ender med et klubskifte, er jeg også glad for at være her, siger Patrick Mortensen, der ikke har nogen kommentarer til den seneste interesse fra OB.
Den store og målfarlige angriber har tidligere været i Superligaen med både Lyngby og Brøndby, men selvom det indtil videre er blevet til ti Superliga-mål i karrieren, mangler han endnu det helt store Superliga-gennembrud. Han føler sig dog klar til atter at prøve kræfter med landets bedste række.
– Helt klart. Jeg føler, at jeg klar til at tage skridtet op til Superlgiaen, hvis der skulle være interesse derfra. Det kunne være spændende, men det kunne udlandet også. Vi må se, hvad der sker, siger han.
25-årige Patrick Mortensen håber altså på et klubskifte denne sommer, men han føler sig ikke sikker på, at det kommer til at ske.
– Det er svært at sige. Det er klubbernes marked, og der er ikke så mange penge, som der har været, så klubberne holder lidt igen. Hvis der ikke sker noget, er jeg klar til at tage en sæson mere i Lyngby, for vi har et godt hold, og jeg vil gerne hjælpe klubben i den kommende sæson, siger Patrick Mortensen.
Mortensen var ikke med i Lyngbys sæsonpremiere i landets næstbedste række, idet han pådrog sig en hjernerystelse i sidste testkamp inden sæsonstarten. Han er dog i fremgang og håber snart at komme i aktion igen.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Afviser mesterskabssnak
