Tipsbladet kunne onsdag fortælle, hvordan den amerikanske ejerkreds, Carlisle Capital, i AC Horsens sætter et mere end almindeligt præg på den sportslige del af dagligdagen.
Helt konkret blev klubbens U19-træner, Michael Meyhoff, dikteret at lade klubbens tre nyerhvervede afrikanere spille så mange minutter som muligt i sidste uge mod Brøndby IF. Efterfølgende måtte han beklage over for sin spillertrup, at han ikke kunne få lov til at skifte ud tidligere. Læs historien her.
Nu kan Tipsbladet så afsløre nyt om situationen i AC Horsens.
Helt konkret drejer det sig om Scott Donnelly, der er en del af bestyrelsen og de amerikanske ejeres forlængede fodboldarm i AC Horsens. Han stod bag flere af januarvinduets handler og var helt generelt en skikkelse, som de øvrige medarbejder refererede til og gik til.
Men de seneste to måneder og særligt den seneste har han været så godt som forsvundet.
Han er ikke tilgængelig på mail, WhatsApp og deltager ikke på ugentlige møder, som han gjorde førhen. Amerikanernes seneste to besøg har også været uden Scott Donnelly, hvilket selvsagt vækker undren blandt medarbejderne i AC Horsens, der regner ham for ikke at være en del af klubben længere.
Sådan beskriver kilder situationen til Tipsbladet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er flere af hans sportslige ansvarsområder også blevet fordelt på andre medarbejdere. Forsvindingsnummeret er dog ikke noget, som klubbens medarbejdere har fået en forklaring på.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Scott Donnelly samt fra AC Horsens. AC Horsens har ikke selv meldt noget ud om, at Scott Donnellys ansvarsområder skulle være ændret.
Mange lortehistorier
At AC Horsens er topstyret er kommet til udtryk flere gange, siden amerikanerne overtog klubben sidste år. Jacob Buus har fortalt til Tipsbladet, at han af de nye ejere blev smidt på porten.
Anders K. Jacobsen skiftede heller ikke til Vejle Boldklub på baggrund af trænerteamets ønske. Til gengæld blev flere af vinterens nyerhvervelser beordret spilletid, og det samme gælder nogle af klubbens U19-spillere.
Sejrene udeblev, Joakim Persson blev fyret og nedturen kulminerede med nedsablingen på 0-5 af HB Køge 1. april. Herfra fik AC Horsens-trænerteamet, der er anført af Claus Troelsen som fungerende cheftræner, indtil Martin Retov tager over til sommer, mere frie tøjler.
Rutinerede kræfter blev sendt i aktion, og nu har AC Horsens vundet tre og spillet en uafgjort i deres seneste fire kampe. Man er meget tæt på matematisk at sikre sig overlevelse, og det betyder også, at amerikanerne igen begynder at presse nogle af "deres spillere" ind på holdkortet igen.
AC Horsens næste opgave i NordicBet Ligaen er mod FC Helsingør. Her kan man matematisk sikre sig overlevelse ved en sejr, hvis Næstved Boldklub ikke vinder.

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne

Premier League-rivaler lurer på Kevin de Bruyne

Sønderjyske – Viborg FF

Svagest i 2025: – Ikke bange for noget som helst

Birk fik kraftig opfordring på gåtur med familien

Afslører: Så mange trænere talte AaB med

Syg Brøndby-stjerne tvivlsom til Randers-kamp

Vender hjem: Henter Robin Olsen

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

Målmaskine: Tidl. BIF-angriber kan hentes gratis

Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale

Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Stor ros af Oliver Sonne

– Du lyver, Nicolai Poulsen!

FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

‘Det må du aldrig gøre, Mathias Kvistgaarden!’

Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

Her er fem bud på en ny AaB-træner

– Jeg tror, Uwe Rösler kan være fortid til sommer

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FCK prøvede på angriber – her er hans nye klub

Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Dolberg i vanvittigt målshow

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

Så længe har de jagtet Jacob Neestrup

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Scouter spændende dansk talent

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

FCM-fan får 10 års karantæne

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

Silkeborg-profil ude resten af sæsonen

FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

Lyngby Boldklub – Silkeborg IF

‘Jeg blev enormt ked af det’

Ny AaB-boss inspireret af FCM-legende

FCK-stjerner dybt bevæget over holdkammerat