Efter træner-fyringer skal Superliga-købmænd købe klasse

Superligaens sportsdirektører- og chefer skal hen over sommeren vise, hvad de kan frem mod den helt nye Superliga. Chefredaktør for Tipsbladet Print, Troels Bager Thøgersen, ridser situationen op.



Superligaen 2015/2016 har ikke været skøn at følge.
 
Der for langt mellem profilerne, og med mesterskab og nedrykning de facto på plads for længe siden og 11 af 12 klubber under genopbygning på grund af trænerskift inden for det seneste år, har det i den grad været en mellemsæson for alle andre end SønderjyskE Viborg FF og FC København, der ser ud til at være tilbage på kursen fra før mareridtssæsonen 2011/2012.
 
Med 14 hold i Superligaen får vi en frisk start på næste sæson såvel som en stor eksamen for Superligaens sportsdirektører, der har noget at bevise til sommer.
 
Jeg håber, de tre rigeste klubber FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland bruger de frigivne lønkroner og spillersalg på at finde ægte profiler, der fra start gør en forskel i de europæiske kampe og i ligaen – det trænger vi til.
 
I Esbjerg slipper ledelsen ikke udenom, at et relativt stort forbrug skal omsættes til et Jonas Dal-hold, der indtil 26. runde spiller med om at komme i top 6-slutspillet – det er et must efter to skuffende sæsoner.
 
I Odense åbner klubejer Thorborg muligvis mere op for pengekassen, i Randers skal en ny sportschef Ole Nielsen hjælpe Randers FC videre fra et skidt 2016, og så er der hovedrengøringen i AGF, hvor trænerne og sportschef Jens Andersson laver truppen om i Glen Riddersholms billede.
 
I Brøndby IF skal Troels Bech sætte en kurs efter endnu et strategiskifte og for første gang i mere end et årti skabe et Brøndby-hold, hvor der er sammenhæng mellem prisskilt og sportslige præstationer.
 
I Farum bliver det endog særdeles spændende, hvad den nye ejerkreds laver af justeringer i en allerede ung trup, og i FC Midtjylland sidder klubejeren og bestyrelsesformanden i London med det erklærede mål at bruge data og scouting til at finde bedre spillere end konkurrenterne og at gøre det uden for det traditionelle skandinaviske marked.
 
I 2015 og første halvdel af 2016 var det trænerne, der blev vurderet og udskiftet – nu er det tid til, at sportsdirektørerne viser, om de hører til i landets bedste række.




Så lang kontrakt får Yussuf Poulsen i HSV



LIVE

TransferLIVE: Roony Bardghji siger farvel


David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Alt om AGF: Har det været penge ud af vinduet?

Christian Nørgaard afviste storklub

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Afsløring: PSV lurer på Bøving – Nice stadig med

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


– Nørgaard er meget, meget undervurderet

Afslører: Derfor afviste jeg Viborg

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Vildt! Dansker får annulleret fire mål



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Theo Sander søger væk fra FC København

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

FCK vinder over HSV i vild fest

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Kan ikke udelukke Morten Frendrup-handel


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Jesper Fredberg lander stort job

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken



Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Fremhæver dansker efter kæmpe handel

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Vejle teaser for kæmpetransfer

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Godt nyt for FC København

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Har FC København skudt papegøjen?

Solgt til Premier League – FCM har fundet afløser



Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Afviser Viborg

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’



Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona