C/N: Fem handler der bør ske i vintertransfervinduet. Del 1

Her er fem blandede landhandler til vinter. De sker måske ikke, men det burde de gøre. Dette er starten på en nye serie frem til transfervinduet lukker igen. Der kommer fem nye handler en gang om ugen.



Kenneth Zohore fra Fiorentinas 5. hold til OB

OB har brug for en stor og stærk angriber. Kenneth Zohore har brug for en klub, der har bare en anelse tro på ham. Derfor er det egentlig et godt match, selvom OB er lidt en kirkegård for pæne profiler. Bare spørg Dusan Djuric eller Marcus Pedersen. Tvivlsomt, at OB kan købe ham fri, men det er livsnødvendigt, at de finder en angriber, hvis klubben ikke skal ligne AGF ENDNU mere.

Dame N’Doye fra Lokomotiv Moskva til Newcastle

Newcastle burde fortsætte den lange tradition med at finde en stor (sort) angriber, der kan finde 5-7-9 scoringer for dem i foråret. Her er N’Doye idel, hvis han skal nå en af de store ligaer inden, han fylder 30 år, så er det nu.

Marco Reus fra Dortmund til Bayern München

Ja, de rige bliver rigere. Noget tyder på, at Reus bliver den næste store Dortmund-spiller, der forlader Westfalenstadion. Optimalt sker det først i sommerpausen 15, men efterspørgsel på en angivelig købsklausul, der er til at betale, vil tiltrække mange bejlere. Herunder Chelsea og Arsenal. Men hvis Mathias Sammer og resten af Säbener Strasse atter engang skal vise større snilde end de fleste klubber, så sker købet allerede til vinter, hvor Reus så først skifter til sommer. Det giver også Bayern München en legitim årsag til at skille sig af med Franck Ribery.

Andreas Blomqvist fra Mjällby til Brøndby IF

Man skal ikke have fulgt Brøndby særlig meget for at opdage, at der er en vis antipati med den tunge Martin Ørnskov på 6’er-positionen. Det vrimler dog ikke med gode 6’ere. Malmö FF har ovenpå Champions League-deltagelsen iværksat en støvsugning af det svenske marked, blandt andet skifter Oscar Lewicki og Erik Andersson til klubben. Mjällbys Andreas Blomqvist skifter med stor sandsynlighed klub, og selvom det er hold som Esbjerg og FC Nordsjælland, der er sat i forbindelse med den svenske landsholdsspiller, så burde det faktisk være Brøndby, der skulle hente den svenske midtbanespiller. Der er nemlig ikke mange gode tilbage i Sverige.

Gilberto Marcena fra Kina til FC Nordsjælland

De har egentlig altid været interesseret i ham, Gilberto Marcena. Helt tilbage fra Holbæk-tiden. Men nu er timingen der. Men det er lidt buyer beware. Ingen kender den nøjagtige stand på Gilberto Marcena. Og FC Nordsjælland har ikke udpræget held med at hente for gamle angribere. Fx. Sibusiso Zuma, Jose Junior og Morten Nordstrand. Men selvom, der kommer en islænding Gudjon Baldvinsson, så kan fristelsen være for stor. Gammel kærlighed ruster ikke.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Barcelona klager til UEFA

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Går det galt, går det rigtig galt!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Det er en katastrofe for Brøndby

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Nu er han tilbage for Brøndby

AGF – FC Nordsjælland

Liverpool – Fulham

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Hård kritik af FCM-profil

‘De har grinet deres røv i laser’

Thomas Frank er favorit til jobbet

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Nu er han pludselig syg

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Superliga-klub bedst i hele verden

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme